«Դրանից ավելի՝ Մակրոնն ու Արևմուտքը չեն անելու». Արեգնազ Մանուկյան
![]() 181 Երկուշաբթի, 14 նոյեմբերի, 2022 թ., 17:48 ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանի գրառումը. «Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը հայերի կողքին է ու դատապարտում է ադրբեջանական ագրեսիան, թուրքերենով ցավակցում է թուրքերին՝ Ստամբուլում տեղի ունեցած ահաբեկչության կապակցությամբ։ Ահա՛ ժամանակակից փիառ տեխնոլոգիաների կիրառումը։ Համոզված եղեք, որ եթե վաղը Հայաստանի կամ Արցախի վրա լայնամասշտաբ հարձակում լինի, ապա Մակրոնն արդեն հայերենով կզորակցի Հայաստանին (մինչև այդ՝ ԵՄ դիտորդական առաքելության ներկայացուցիչներն զգուշացված կլինեն իրենց երկրների դեսպանատներից ու կթռնեն դեպքի վայրից)։ Դրանից ավելի Մակրոնն ու Արևմուտքը չեն անելու, քանզի նման խնդիր չեն դրել իրենց առաջ, նման ցանկություն չունեն, համ էլ՝ չեն էլ կարող։ Արևմուտքը հայերի անվտանգությունն ապահովելու է․.. թվիթերյան գրառումներով։ Ոչ ավելի»։ Աղբյուրը` Արեգնազ Մանուկյան |