«էսօր սկանդալի նոր աղբյուր են գտել. էդ ո՞ւմ եք մեղադրում». Ն. Փաշինյան
![]() 166 Չորեքշաբթի, 16 նոյեմբերի, 2022 թ., 17:00 «Շատ ճիշտ քննադատություն հնչեց ընդդիմության ներկայացուցչի կողմից, որ մենք կապիտալ ծախսերի թերակատարման պրոբլեմ ունենք: Դրա պատճառներից մեկը ո՞րն է. որ Հայաստանը երկար տարիներ նորմալ տնտեսություն չի ունեցել»,- ԱԺ-ում իր ելույթում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ կառավարության կապիտալ ծախսերն այսօր իրականացնում է մասնավոր հատվածը: «էսօր սկանդալի նոր աղբյուր են գտել, որ իշխանության հետ կապ ունեցող ընկերությունը շահեց հերթական տենդերը: Բա որ մենք սկսենք ասել, թե ընդդիմության հետ կապ ունեցող ինչքան մարդ ա շահում տենդեր...Էդ տենդերների կեսից շատը նախկին իշխանության մենաշնորհի արդյունքում զոռով ստեղծված ընկերություններն են շահում, հլը մի բան էլ՝ սաբոտաժ են անում: Նույնսիկ ռազամավարական նշանակության ճանապարհները դիտավորյալ դանդաղացնում են, որ չկատարեն... էդ ո՞ւմ եք մեղադրում, Էտ ա՝ մի ընկերություն կա, ձեր լիդերի ընտանիքի անդամ ա, միլիարդների տենդեր ա շահել»,- ասաց Փաշինյանը: |