«Հարությունյանն ամրապնդել է այն կարծիքը, որ Արցախի սուբյեկտության հիմնական «հակառակորդը» հենց ԼՂ էլիտան է». Սուրեն Սուրենյանց
![]() 236 Ուրբաթ, 25 նոյեմբերի, 2022 թ., 00:12 Քաղաքագետ Սուրեն Սուրենյանցի գրառումը. «Երեկ գրել էի, որ Արցախում ճիշտ էր սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը կասեցնելը՝ ներքին ու արտաքին անվտանգությանը սպառնացող մի շարք ռիսկեր հաշվի առնելով: Բայց Արայիկ Հարությունյանի բերած պատճառաբանությունը ինձ անկեղծորեն հիասթափեցրեց: Ոչ մի կանխակալ կարծիք չունեմ Ռուբեն Վարդանյանի անձի հանդեպ, բայց չի կարելի կարծիք ձևավորել, թե նրա անձը բարձր է ինստիտուցիոնալ փոփոխություններից: Հենց դա է երեկ ասել Հարությունյանը՝ ևս մեկ անգամ ամրապնդելով այն կարծիքը, որ Արցախի սուբյեկտության հիմնական «հակառակորդը» հենց ԼՂ էլիտան է՝ մտածողության, դիսկուրսի ցածր նշաձողով»: Աղբյուրը` Սուրեն Սուրենյանց |