«Զոհերի ծնողների կշտամբանքը հարգում ենք, բայց պատասխանատու ենք, որ մանուկների Նոր տարին տոն լինի»․ Վաղարշակ Հակոբյան
![]() 216 Երկուշաբթի, 05 դեկտեմբերի, 2022 թ., 21:35 Օրեր առաջ Արցախում տեղի ունեցածը խնդրահարույց է, այն կարող էր ավելի լայն գործողության վերաճել, ռուս խաղաղապահները պետք է ավելի զգոն լինեն և իրավիճակը ճիշտ գնահատեն, քանի որ այդ տարածքները գտնվում են իրենց պատասխանատվության տակ, իսկ ադրբեջանցիներն ամեն ինչ անում են, որ մենք շեղվենք խաղաղության օրակարգից: Այս մասին 24News-ի հետ զրույցում ասել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վաղարշակ Հակոբյանը: Անդրադառնալով ամանորյա տոնակատարության զարդարանքի համար Կառավարության կողմից 2մլն դոլարի հատկացմանը և հնչող քննադատություններին, որ պատերազմական իրավիճակում գտնվող, զոհեր և գերիներ ունեցող երկրում չպետք է նման միջոցառումներ կազմակերպվեն, պատգամավորը նշել է, որ զոհվածների ծնողների կշտամբանքին պետք է հարգանքով մոտենալ, նրանց բողոքը արդարացված է, բայց պետք է նաև հասկանալ, որ իշխանությունը պատասխանատու է, որ մանուկների, երիտասարդների համար Նոր տարին տոն և հրաշք լինի: Մանրամասները՝ տեսանյութում։ |