«Հայաստան» դաշինքը կողմ քվեարկեց «Պաշտպան հայրենյաց» նախագծին
![]() 227 Չորեքշաբթի, 07 դեկտեմբերի, 2022 թ., 11:24 «Պրոֆեսիոնալ բանակի անցման խնդիրը նոր չէ, ՀՀ ԶՈՒ-երի կայացման հենց սկզբնական փուլից էլ մենք մտածել ենք դրա մասին, բայց այն ոչ միայն համալրման խնդիրների, այլ նաև լայն, համապարփակ բովանդակություն ունի: ՀՀ ԶՈւ-երը՝ ելնելով մեր ժողովրդագրական խնդիրներից, դեռևս երկար ժամանակ խառը համալրման սկզբունքով են համալրվել՝ և՛ պայմանագրային ծառայություն, և՛ նաև ժամկետային ծառայություն: Ակնհայտ է, որ երկար տարիներ պայմանագրային ծառայության ներդրման մեջ մենք նաև սոցիալական խնդիրներ ենք լուծել: Ուզում եմ տեղեկացնել, որ հատկապես սահմանային բնակավայրերում պայմանագրային զինծառայողները երկու խնդիր են իրականացրել՝ իրենց սահմանների պաշտպանությունը՝ համալրելով տվյալ տարածքում զորամասերը, նաև սոցիալական խնդիր են լուծել՝ զբաղվելով գյուղատնտեսությամբ և համապատասխան աշխատավարձ ստանալով»,-ԱԺ-ում նիստի իր ելույթում ասաց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունելու մասին հարցը» քննարկելիս։ |