«Մենք կարիքն ունենք ավելիին, քան բարոյական աջակցությունն է». Արայիկ Հարությունյանը՝ «Ֆրանս24»-ին
![]() 225 Հինգշաբթի, 08 դեկտեմբերի, 2022 թ., 22:12 Ինչպես հայտնել ենք, Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը Ֆրանսիա այցելության ժամանակ հարցազրույց է տվել «Ֆրանս 24-ին»: Լրագրողի հարցին՝ արդյոք Արցախն իրեն միայնակ ու լքված չի զգում ադրբեջանական ներխուժման դեմ-դիմաց, Հարությունյանը պատասխանել է. «Գիտեք, մեզ պետք է աջակցի միջազգային հանրությունն, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, բայց, դժբախտաբար...»: «Անկասկած, մենք կարիքն ունենք ավելիին, քան բարոյական աջակցությունն է: Այս տեսանկյունից պատերազմից հետո սա իմ առաջին այցելությունն է Եվրոպա: Ես որոշել եմ այն սկսել Ֆրանսիայից, քանի որ սենատի քաղաքական դաշտը ֆրանսիական հասարակական կարծիքը շատ ավելի միաբանված են արցախյան հարցի վերաբերյալ: Մենք հույս ունենք, որ Ֆրանսիան չի սահմանափակվի միայն դրանով և այդ աջակցությունն օրինակ կհանդիսանա մյուս պետությունների համար»,- ասել է նախագահը: |