«ՄԱԿ-ի դիմաց նստող արցախցի պաշտոնյաներին ասեք՝ հրապարակի գլխավոր շենքի գոյից բան պահանջեն»․ Հռիփսիմե Առաքելյան
![]() 230 Երկուշաբթի, 19 դեկտեմբերի, 2022 թ., 23:54 Երևանի ավագանու նախկին անդամ Հռիփսիմե Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «8-րդ օրն է Արցախը շրջափակված է ու ոչինչ պարզ չէ, թե ինչ է լինելու մեր ժողովրդի հետ, բայց մի վտանգավոր բան եմ նկատում, որի անունն է «արծրունիզմ»․․․․․ Էդ տաշի-տմբլ վիճակը լավ ա, որ կա՝ հույսն ու կամքը միշտ պիտի ամուր լինի, բայց զգոնության ճգնաժամից եմ վախենում, որը կարծես՝ անդառնալի է դարձել Հայաստանում, իսկ Արցախում փորձում են հասցնել դրան․․․․․ Իմ սիրելի՛ արցախահայեր ջան, ես ձեզնից մեկն եմ, սրտով, հոգով ձեզ հետ եմ, բայց տեղ վեր ընկածներին մի թողեք, որ ձեզ միամտացնեն միայն հաց ու ջրի, ձեթ ու պանրի թեմաներով․․. Չթուլանաք, չնահանջեք, դրանց դեմը հարցեր դրեք․․․․․․ կոնկրետ հարցեր․․․․․ Մեկ էլ ՄԱԿ-ի դիմաց նստող արցախցի պաշտոնյաներին ասեք, որ հերիք ա, մի 100 մետր թող ոտ-ոտ վերև բարձրանան ու հրապարակի գլխավոր շենքի գոյից բան պահանջեն ու բան իմանան․․․․․․․․ՊԱՀԱՆՋԵՔ.....»: Աղբյուրը` Հռիփսիմե Առաքելյան |