«Ադրբեջանի բնակչության 81,8%-ը բացասաբար է վերաբերվում ռուս խաղաղապահներին». Գառնիկ Դավթյան
![]() 193 Երեքշաբթի, 20 դեկտեմբերի, 2022 թ., 17:24 Ադրբեջանական հարցերով փորձագետ Գառնիկ Դավթյանը թելեգրամյան իր ալիքում գրում է. «Ադրբեջանի սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնը հարցում է իրականացրել՝ պարզելու համար իրենց քաղաքացիների՝ ՌԴ խաղաղապահների նկատմամբ ընդհանուր ընկալումները. . Ադրբեջանի բնակչության 81,8%-ը բացասաբար է վերաբերվում ռուս խաղաղապահներին, 6,9%-ը՝ դրական: . Հարցվածների 49.0%-ը կարծում է, որ խաղաղապահները կլքեն Արցախը, երբ լրանա հնգամյա ժամկետը։ . Հարցվածների 37.2%-ն Արցախում խաղաղապահների գտնվելու տևողության վերաբերյալ պատասխանել է՝ անորոշ ժամանակով։ Իսկ հարցվածների 13,8%-ը դժվարացել է պատասխանել այս հարցին։ Հ. Գ. Ընդհանուր առմամբ՝ «надо отдать должное», վերջին 2 տարում կազմակերպված հակառուսական տեմպն Ադրբեջանում զգալի առաջընթաց է գրանցել»: Աղբյուրը` Գառնիկ Դավթյան |