Ավինյանի ընկերները պաշտոնը պաշտոնի հետևից են փոխում. «Հրապարակ»
![]() 195 Չորեքշաբթի, 21 դեկտեմբերի, 2022 թ., 09:36 «Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մալաթիա-Սեբաստիայի թաղապետ նշանակված Արման Բարխուդարյանը Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Տիգրան Ավինյանի ընկերն է, որը մինչ այդ ԱԺ փոխխոսնակ Ռուբեն Ռուբինյանի խորհրդականն էր, իսկ դրանից առաջ՝ 2019-2020 թթ., փոխվարչապետ Ավինյանի գրասենյակի՝ մարդասիրական օգնության ծրագրերի վարչության պետն էր։ Բարխուդարյանն այդ պաշտոնում փոխարինել է Սաշա Կատվալյանին՝ Ավինյանի մյուս ընկերոջը։ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի նախկին ղեկավարը հրաժարական տվեց հոկտեմբերին՝ Նիկոլ Փաշինյանի հորդորով, Եռաբլուրում զոհվածների ծնողների նկատմամբ ոստիկանական բիրտ գործողությունների մասին իր թեթևակի դատապարտող գրառման համար, իսկ դեկտեմբերին նշանակվել է Երևանի քաղաքապետի խորհրդական։ Ավինյանի ընկերները պաշտոն պաշտոնի հետևից են փոխում»: Ամբողջական հոդվածը՝ թերթի համարում: |