«Ակնկալել, որ ՀՀ իշխանությունները քայլեր անելու են, միամտություն է»․ Մետաքսե Հակոբյան
![]() 191 Երկուշաբթի, 26 դեկտեմբերի, 2022 թ., 16:06 «Այսօր ակնկալել, որ ՀՀ իշխանությունները, մասնավորապես՝ վարչապետը, ինչ-որ քայլեր անելու են իրավիճակը հանգուցալուծելու համար, միամտություն է։ Իրենք որևէ բան չեն անելու, որովհետև դա հենց իրենց անձնական շահերից չի բխում»,- այս մասին «Live News»-ին տված հարցազրույցում ասել է Արցախի ԱԺ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը՝ խոսելով Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակի մասին: «Շատ կարևոր է, որ Արցախի իշխանությունները կարողանան հստակ ձևակերպել իրենց պահանջները և ներկայացնել առաջինը՝ ՀՀ առաջին պատասխանատու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, նաև՝ ՀՀ բոլոր քաղաքական ուժերին, ՀԿ-ներին, Սփյուռքի մեր հայրենակիցներին․ բոլորն են պարտավոր տեր կանգնել, որպեսզի մենք չկորցնենք մեր պետականությունը»,- ընդգծել է պատգամավորը՝ իրավիճակի կարգավորման գործում Արցախի իշխանություններից սպասվելիք քայլերի մասին խոսելիս։ |