Չորեքշաբթի, 04 հունվարի, 2023 թ., 09:48
Քաղաքագետ Էդգար Էլբակյանի գրառումը․ «ՀՀ ԴԵ-ՖԱԿՏՈ ԴԱՎԱՃԱՆԱԿԱՆ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
• Հետաքրքիր է՝ Հայաստանի դեմ թուրքական ցեղասպան ծավալապաշտությունը «ռուս-թուրքական դավադրությամբ» բացատրողներն իրենց հետևորդներին ինչպես են մեկնաբանում հայ-թուրքական հակամարտությունն ու թշնամանքը նախքան Ռուսաստանի՝ մեր տարածաշրջանում հայտնվելը։ Ասենք՝ ի՞նչպես են բացատրում, որ 1054 թ․-ին Թաթուլ Վանանդեցին ճակատամարտում թուրք Տուղրիլի ամիրաներից մեկի որդուն էր շանսատակ անում, երբ Ռուսաստան առհասարակ գոյություն չուներ։ «Опять неувязочка, начальник.»,- ինչպես կասեր հայտնի ֆիլմի հերոսը։
• Իրականում «ռուս-թուրքական» դավադրության թեզը կոչված է սպասարկելու բացառապես թուրք-արևմտյան շահերը՝ հայ ժողովրդի կոնսոլիդացիան, մտածմունքներն ու ագրեսիան իրական ցեղասպան Թուրքիայից շեղելով դեպի երևակայական թշնամի, ինչի արդյունքը լինելու է այն, որ թուրքական արշավանքի դեմ Հայաստանը մնալու է մեն-մենակ։ Այս մարտավարությունը խիստ հոգեհարազատ է թուրքերին։ Դեռ ցեղասպանությունից առաջ նրանք ամեն ինչ անում էին՝ կոլաբորացիոնիստ և կոմպրադոր ամիրաների ու էֆենդիների միջոցով միամիտ հայությանը համոզելու, թե իրենց դժբախտությունների մեջ մեղավոր են միայն ֆիդայիները։ Հենց ժողովուրդը երես էր թեքում ֆիդայիներից, վրա էին հասնում ջարդերը։
• Ոչինչ չի փոխվել։ Արցախյան դինաստիայի (1998-2018 թթ․) քաղաքական անհեռատեսության, մանրախնդիր երկպառակությունների պատճառով հայոց գահը զավթվեց թուրքերի կողմից, որոնք կարգեցին իրենց դրածոյին։
* Կից՝ Ռափայել Պատկանյանի «Ուղերձ առ սուլթան Համիտ» ստեղծագործությունը, որ գրված է 36 դավաճան էֆենդիների անունից և խիստ նկարագրական է այսօրվա Հայաստանի համար»։