«Հայաստանի ժողովուրդը 3 տարի նման ծայրահեղ վիճակում է եղել, կոփվեցինք ավելի շատ»․ ՔՊ-ական
![]() 193 Չորեքշաբթի, 04 հունվարի, 2023 թ., 13:54 ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը «Առավոտ»-ի հետ զրույցում, խոսելով Արցախի շրջափակման մասին, ասել է․ «Հայաստանի ժողովուրդը 3 տարի այդ ծայրահեղ վիճակում է եղել, ոչ մի բան չեղավ իր հետ առանձնապես։ Լույս չենք ունեցել, գազ չենք ունեցել, տաք ջուր չենք ունեցել․ կոփվեցինք ավելի շատ ինձ թվում է: Իսկ պանիկան գիտե՞ք ինչ է՝ ես ևս մեկ անգամ հնչեցնեմ իմ թեզը՝ Արցախի խնդիրը երբեք այլևս չի դառնալու Հայաստանում իշխանություն որոշելու հարց․ չի՛ լինելու: ՀՀ-ում իշխանությունը որոշվելու է ընտրություններով ու իշխանություն ձևավորելու է ժողովուրդը: Մի անգամ «խերվել» ենք արդեն, գիտենք դա ոնց ու ինչի համար է արվում»: Լրագրողի դիտարկմանը, որ իրենք իրենց օրակարգերով շեղում են հանրությանը իրական խնդիրներից, Արսենյանը արձագանքել է․ «Արգենտինային, օրինակի համար, շնորհավորելով՝ հանրությունը խիստ շեղվե՞ց իր օրակարգից ու ընկա՞վ հոգեխանգարմունքի մեջ»։ |