«Եթե ՀԱՊԿ-ը նպատակ ուներ սարսափեցնել ադրբեջանցիներին և թուրքերին, կարելի էր նախ խոսքով սարսափեցնել»․ Արման Եղոյան
Հինգշաբթի, 12 հունվարի, 2023 թ., 11:42
«Եթե ՀՀ-ը չի տալիս իր համաձայնությունը, չեն կարող մեր տարածքում ՀԱՊԿ զորավարժություններ լինել»,- այս մասին Factor TV-ի եթերում հայտարարել է ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Արման Եղոյանը։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Փաշինյանն ասուլիսի ընթացքում հայտնել էր, որ ՀՀ ՊՆ-ն ՀԱՊԿ-ին գրավոր տեղեկացրել է, որ Հայաստանում զորավարժություններ անցկացնելն այս իրավիճակում նպատակահարմար չէ։ Ի պատասխան՝ ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը պնդել էր, թե հայկական կողմից պաշտոնապես ծանուցում չեն ստացել զորավարժությունները չեղարկելու մասին։ Իսկ նախօրեին ՀԱՊԿ-ը հայտարարություն էր տարածել՝ կարծիք հայտնելով, որ զորավարժությունների մասով ՀՀ պարտավորությունները կկատարվեն։ Շեշտվել էր, որ Երևանը ավելի վաղ հաստատել էր ՀՀ-ում այս տարի զորավարժություններ անցկացնելու անհրաժեշտությունը։
Ի պատասխան ընդդիմության քննադատություններին, որ ՀԱՊԿ-ի զորավարժությունից հրաժարվելով՝ Ադրբեջանից եկող սպառնալիքներին դիմագրավելու հնարավորությունը բաց ենք թողնում՝ Եղոյանն ասել է․ «Եթե ՀԱՊԿ-ը նպատակ ուներ սարսափեցնել ադրբեջանցիներին և թուրքերին, կարելի էր նախ խոսքով սարսափեցնել, գոնե նախատել, կշտամբել։ Եթե խոսքի մակարդակով են խուսափում դա անել, գործի մակարդակով ո՞նց են անելու»,- նշել է պատգամավորը։