Ադրբեջանն Արցախից հայերի բռնի տեղահանման նպատակ ունի. ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը` ՄԱԿ-ում
Ուրբաթ, 13 հունվարի, 2023 թ., 23:00
«Արմենպրեսին» ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ ՄԱԿ ԱԽ-ում հունվարի 12-ին Ճապոնիայի արտաքին գործերի նախարարի նախագահությամբ տեղի է ունեցել «Օրենքի գերակայության խթանումը և ամրապնդումը միջազգային խաղաղության և անվտանգության պահպանման համար» թեմայով քննարկում, որի ժամանակ էլ Մարգարյանը ելույթ է ունեցել։
«Մհեր Մարգարյանը ԱԽ անդամների և ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել ավելի քան երեսուն օր շարունակվող Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման վրա՝ շեշտելով, որ Լաչինի միջանցքը փակ պահելով՝ Ադրբեջանն այժմ նպատակ է հետապնդում իրականացնել հայերի բռնի տեղահանման քաղաքականություն»,–գրում է կայքը։
Իր ելույթում Մարգարյանը հիշատակել է հարևան երկրի կողմից միջազգային իրավունքի շարունակական ոտնահարման, պատերազմական հանցագործությունների, ուժի և ուժի սպառնալիքի միջոցով տարածքների ապօրինի զավթմանն ուղղված գործողությունների մասին՝ շեշտելով, որ մարդկության դեմ կատարած ոճրագործությունների համար պատասխանատվության բացակայությունը ծնում է նոր բռնություններ։
Ի դեպ, ելույթներով հանդես են եկել ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարը, Արդարադատության միջազգային դատարանի նախագահը և յոթ տասնյակից ավել ՄԱԿ անդամ-երկրների ներկայացուցիչներ։