«Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև լարված հարաբերությունները գագաթնակետին են մոտենում». Գրիգոր Բալասանյան
Երկուշաբթի, 16 հունվարի, 2023 թ., 13:18
Միջազգայնագետ Գրիգոր Բալասանյանը 24TV-ի եթերում վերլուծելով ՀՀ ներկայիս իշխանությունների վարած արտաքին քաղաքականության ուղղությունները՝ կարծիք է հայտնել, որ պետք է Իրանի ու Ադրբեջանի սրված հարաբերությունները հգուտ մեզ օգտագործել. Իրանն է, որ չի ցանկանում այս տարածաշրջանում թուրք- ադրբեջանական ազդեցության մեծացում:
Ըստ միջազգայնագետի՝ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև լարված հարաբերությունները գագաթնակետին են մոտենում. «Պիկին ենք մոտենում. ՀԱՊԿ-ի հետ զորավարժությունները մեզ հնարավորություն կտային որոշակի տեխնիկական և ռազմական միջոցներ պահել Հայաստանում, որովհետև բնական է՝ ինչ-որ բերվեր, ամբողջը հետ չէր տարվելու: ՀԱՊԿ, եթե ասում ենք, առաջին հերթին նկատի ունենք Ռուսաստան. նեղացվածությունն ու ինադը միջազգային հարաբերություններում տեղ չունեն, օգուտից բացի մենք, ըստ էության, ոչինչ չէինք ստանալու զորավարժություններից»,- ընդգծել է Բալասանյանը՝ անդրադառնալով ՀԱՊԿ զորավարժությունների ՀՀ-ում անցկացնելը չեղարկելուն: