«Քաղաքական այրերը շտապում են փակել այս թեման». Արթուր Ղազինյան
Հինգշաբթի, 19 հունվարի, 2023 թ., 17:48
ԱԺ նախկին պատգամավոր Արթուր Ղազինյանը գրում է. «Աղետի իրավական կողմը.
Տեղի է ունեցել հրդեհ, որի հետևանքով զոհվել են 15, իսկ ծանր այրվածքներ են ստացել երեք զինծառայող:
Նման իրավիճակում հարուցվում է քրեական գործ, ստեղծվում է քննչական խումբ, ներգրավվում են համապատասխան փորձագետներ և սկսվում է լրիվ, բազմակողմանի և օբյեկտիվ նախաքննություն:
Քննչական խմբի ղեկավարը հանրությանը տրամադրում է տեղեկատվություն՝ աղետի հնարավոր պատճառների, առաջ քաշված վարկածների և ձեռք բերված տվյալների վերաբերյալ՝ իր հայեցողությամբ ու ծավալով:
Իսկ ինչպե՞ս են վարվում Հայաստանում. աղտից մի քանի ժամ հետո քաղաքական մարմիններն ու պաշտոնատար անձինք համոզված դեմքով հայտարարում են աղետի պատճառի ու մեղավորների մասին, զբաղեցրած պաշտոններից ազատում բարձրաստիճան զինվորականներին:
Այդ ե՞րբ հասցրեցին պարզել այդ ամենը, ու՞ր է քրեական գործը, ու՞ր է քննչական խումբը, ու՞ր են ցուցմունքները, քննչական գործողությունները, դեպքի վայրի զննությունը, ապացույցները, փորձաքննության տվյալներն ու արդյունքները, ո՞նց որոշեցին, որ մեղավորներ կան ու ո՞նց գտան նրանց:
Չգիտեմ, չեմ կարող ասել, բայց մի բան ակնհայտ է. շտապում են, շատ են շտապում քաղաքական այրերը փակել այս թեման ու դրանով ավելի են խորացնում կասկածներն առ այն, որ ինչ որ բան սխալ է, սուտ է»: