«Այդ սխեմաներում չկայի՞ն դատախազության աշխատակիցներ»․ Արսենյանը՝ դատախազին
![]() 137 Չորեքշաբթի, 08 փետրվարի, 2023 թ., 12:42 Այսօր ԱԺ-ում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ներկայացրեց Պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԺ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու 3-րդ միջնորդագիրը: ՀՀ գլխավոր դատախազը հայտարարեց, որ Սեյրան Օհանյանը, 2008 թվականի ապրիլի 14-ից մինչև 2016 թվականի սեպտեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում, զբաղեցնելով Պաշտպանության նախարարի պաշտոնը, խմբային շահերից ելնելով, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ, չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ: ՔՊ-ական պատգամավոր Գուրգեն Արսենյանը Գլխավոր դատախազին հարց ուղղեց՝ «Ձեր նկարագրածը Հայաստանը կերակրադաշտի վերածած մարդկանց օպերատիվ աշխատանքն է, իրանք դրա համար են գրավել Հայաստանը, վերածել իրանց կերային բազայի: Համոզվա՞ծ եք, որ էդ սխեմաների, ծածկադմփոցն իրականացնելու մեջ ներգրավված չեն եղել նաև դատախազության աշխատակիցներ, որովհետև Դատախազությունն այն ժամանակ հանդիսանում էր այդ հանցավոր կազմակերպված հանցագործության սխեմայի մաս»: Վարդապետյանն ի պատասխան հաստատեց իշխանական պատգամավորի դիտարկումները: |