«Ինձ մոտ մեկ հարց առաջացավ»․ Արփինե Դավոյանը բջջայինից դժվարությամբ կարդաց երկու հարց
Չորեքշաբթի, 08 փետրվարի, 2023 թ., 14:30
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, ԱԺ-ում այսօր քննարկվում է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի միջնորդությունը:
ՔՊ-ական պատգամավոր Արփինե Դավոյանը բջջայինից դժվարությամբ կարդաց Գլխավոր դատախազին ուղղված երկու հարց՝ «Ինձ մոտ մի հատ հարց առաջացավ. քննիչի, գլխավոր դատախազի հայեցողական և չհիմնավորված մոտեցում կա այս գործի հետ կապված, եթե ես սխալվում եմ՝ ինձ ուղղեք: Այս բոլոր պաշտոնյաների գործողություններում առերևույթ հանցագործության տարրերի առկայությունը քննելու մասին փաստաբանների միջնորդությունները և բողոքները մերժվել են, քրեական գործը քննվել է միայն 130-րդ հոդվածի շրջանականերում, ի՞նչ եք մտածում այս կապակցությամբ, արդյունավետ քննությունն ինչպիսի՞ն պիտի լինի, և երկրորդ հարցս՝ այս գործի ձգձգումը ինչպե՞ս է հիմնավորվում»:
Իշխանական պատգամավորին ի պատասխան Վարդապետյանն արձագանքեց. «Առաջին հարցի մասով նախաքննությունը կպատասխանի այդ հարցերին, որովհետև ես հիմա ինչ էլ ասեմ լինելու է ենթադրություն, խախտելու է անմեղության կանխավարկածը: Երկրորդի մասով՝ գործի ձգձգումը պայմանավորված է փորձաքննությունների ժամկետների բավականին երկար տևելու հետ»: