«Թուրքին կարեկցող-ցավակցողները 2 ախտանիշ ունեն». Վահրամ Մարտիրոսյան
Ուրբաթ, 10 փետրվարի, 2023 թ., 00:36
Zangi-ի հիմնադիր Վահրամ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թուրքին կարեկցող-ցավակցողները 2 ախտանիշ ունեն։
1. Հայրենիքը ընկալում են որպես վերացական, իրենց անձնականից և ընտանիքից ցածր կատեգորիա։ Պատկերացրեք մեկի տանը ռազբոյով մտնեն, ընթացքում կնոջն ու աղջկան բռնաբարեն, որդուն մորթեն, ծեր ծնողների ականջները կտրեն։ Ու այդքանից հետո այդ ռազբոյ անողների տանը դժբախտություն լինի, ու այս ռազբոյ եղածը ասի դե սա մարդասիրական հարց է, գնամ ցավակցեմ ու տեսնեմ ինչով կարող եմ օգնել։
Երբ սա դիտարկում ենք անձնական դաշտում, ապա բոլորի համար պարզ է, որ պետք է մաթևոսյանական անասունից ավելի անասուն լինել նման բան անելու համար։ Բայց մի զանգվածի մոտ երբ այդ դաժանությունները կատարվում են իր ազգի հետ, ապա դա չի ընկալվում որպես անձնական ողբերգություն։ Եվ սրանք հայրենիքը անձնականից ցածր դասող մաթևոսյանական անասուններն են։
2. Թշնամուն ցավակցելը դա պրիմիտիվ գավառականություն է։ Քաղաքակրթվածությունը ենթադրում է ցինիզմի որաշակի մակարդակ։ Տեսեք եվրոպացիներին, օրինակ նույն այս օրերին սիրիացիների նկատմամբ նրանց վերաբերմունքին։ Իսկ սիրիացիները նրանց ցեղասպանության չեն ենթարկել ու ներկայում էլ ամեն օրյա ռեժիմով չեն մորթում ու բռնաբարում։ Ավելի հետ գնացեք ու նայեք քաղաքակրթության հիմնադիրներից հռոմեացիներին, կամ ներկայի իսրայելցիներին։ Եվ կհասկանաք, որ դուք բմբուլով գավառականներ եք»: