«էդ «*** թուրքերն» էն գլխից են թքած ունեցել պրոլետարական համերաշխության վրա». Վահրամ Աթանեսյան
Երկուշաբթի, 13 փետրվարի, 2023 թ., 02:06
Քաղաքական վերլուծաբան Վահրամ Աթանեսյանը գրում է. «Հայաստանի առաջին հանրապետության պաշտոնյաներից մեկը կա՞, որ խորհրդային շրջանում չի հետապնդվել։ Նրանցից մեկի զավակը ՀԽՍՀ-ում որևէ պաշտոնի հասե՞լ է։ Ոչ։ Իսկ մուսավաթական Ադրբեջանի առողջապահության նախարար Եվսեյ Գինդեսը մինչև 1954թ․-ը հանգիստ ապրել է Բաքվում, արժանացել սոցիալիստական աշխատանքի հերոսի կոչման, գլխավորել բժշկական ինտիտուտի ամբիոններից մեկը։ Նրա որդին Ադրբեջանի կոմկուսի կենտկոմի պատասխանատու աշխատող էր։ Երկար տարիներ Բաքվի քաղգործկոմի նախագահ է պաշտոնավարել Ալիշ Լեմբերանսկին, որի հայրը՝ Ջումիլ Լեմբերանսկին մուսավաթական Ադրբեջանի խորհրդարանում «Իթթիհադ» պանթյուրքիստական խմբակցության ղեկավարն էր։ Բայց դա չի խանգարել, որ խորհրդային իշխանության օրոք Ջամիլ Լեմբերանսկին նշանակվի լուսժողկոմատի առողջապահության բաժնի վարիչ, հետագայում արժանանա վաստակավոր բժշկի պատվավոր կոչման։ Բաքվում խորհրդային իշխանություն չէ՞ր, ՆԳԺԿ կամ Պետքաղվարչություն-ՊԱԿ չկա՞ր։ Կային։ Բայց, երևում է, էդ «ոչխար թուրքերն» էն գլխից են թքած ունեցել պրոլետարական համերաշխության վրա, փայփայել են իրենց ներքին-ազգային միասնականությունը»: