Եվրոհանձնաժողովն առաջարկել է SWIFT-ից անջատել ռուսական երեք բանկ
Եվրոհանձնաժողովը (ԵՀ) ԵՄ երկրներին առաջարկել է հակառուսական պատժամիջոցների 10-րդ փաթեթի շրջանակներում անջատել Alfa-Bank-ը, Rosbank-ը և Tinkoff Bank-ը SWIFT միջազգային միջբանկային համակարգից։
Այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով ԵՄ դիվանագիտական շրջանակներում սեփական աղբյուրներին։
Ընդհանուր առմամբ, ԵՀ-ի առաջարկած նոր պատժամիջոցների ցանկում ընդգրկվել են ռուսական 4 ֆինանսական կազմակերպություններ։ Բացի այդ, համայնքը կարող է խստացնել Ռուսաստանի հետ ԵՄ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծման, ինչպես նաև եվրոպական ընկերությունների ղեկավարության մեջ Ռուսաստանի քաղաքացիների ներկայության սահմանափակումները:
Ավելի վաղ Bloomberg-ը հայտնել էր, որ ԵՄ-ն ուսումնասիրում է Rosbank-ի, Tinkoff Bank-ի և Ռուսաստանի Դաշնության Ազգային հարստության հիմնադրամի նկատմամբ սահմանափակումներ սահմանելու հնարավորությունը՝ որպես պատժամիջոցների նոր փաթեթի մաս։