Bloomberg-ը հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների 11-րդ փաթեթի մեղմացման մասին
Bloomberg-ը հայտնել է, որ ԵՄ-ն նախատեսում է մեղմացնել Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների 11-րդ փաթեթի վերաբերյալ մի շարք նախնական առաջարկներ։
Հրատարակության համաձայն, կողմերը նախատեսում են մասնակիորեն հանել արգելված ապրանքներ տեղափոխող նավերի՝ ԵՄ նավահանգիստներ մուտքի արգելքը։ Նախատեսվում է նաև սահմանել 30-օրյա արտոնյալ ժամանակաշրջան մինչև սահմանափակումների մեկնարկը այն նավերի համար, որոնք օգնում են Ռուսաստանի Դաշնությանը՝ շրջանցել պատժամիջոցները՝ փոխադրելով ԵՄ-ում արգելված ռուսական նավթը մի նավամատույցից մյուսը տեղափոխելով:
Ավելի վաղ հրատարակությունը հայտնել էր, որ ԵՄ-ն արգելելու է նավերի մուտքը նավահանգիստներ, որոնք օգնում են Ռուսաստանի Դաշնությանը շրջանցել նավթային պատժամիջոցները։
Եվրոպական պատժամիջոցների նոր փաթեթի հիմնական նպատակը ռուսական պատժամիջոցները շրջանցելու ուղիների վերացումն է։
Մայիսի 27-ին Politico-ն հայտնել է, որ Հունաստանն ու Հունգարիան դեմ են հակառուսական պատժամիջոցների 11-րդ փաթեթին։