RIA Novosti-ի աղբյուրը խոսել է Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների 11-րդ փաթեթի քննարկման մասին
Չորեքշաբթի օրը ԵՄ մշտական ​​ներկայացուցիչների կողմից Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 11-րդ փաթեթի քննարկումը կառուցողական էր, փաթեթի վերաբերյալ վերջնական համաձայնությունն սպասվում է հաջորդ շաբաթվա սկզբին, RIA Novosti-ին հայտնել է եվրոպական աղբյուրը։
Չորեքշաբթի օրը ԵՄ անդամ երկրների մշտական ​​ներկայացուցիչները շարունակել են քննարկումները հակառուսական պատժամիջոցների նոր՝ 11-րդ փաթեթի շուրջ, որը կներառի ինչպես տնտեսական, այնպես էլ անձնական սահմանափակումներ։ «Այսօր մշտական ​​ներկայացուցիչների հանդիպմանը կարճ և կառուցողական քննարկում է տեղի ունեցել: Քննարկումը կշարունակվի և պետք է ավարտվի հաջորդ շաբաթ: Դեռևս հայտնի չէ, թե կոնկրետ երբ, բայց, հավանաբար, դա տեղի կունենա շաբաթվա սկզբին»,- ասել է աղբյուրը։
ԵՄ մշտական ​​ներկայացուցիչների համաձայնությունից հետո պատժամիջոցների փաթեթը կներկայացվի եվրոպացի նախարարներին՝ պաշտոնական հաստատման։ Այնուհետև այն կհրապարակվի պաշտոնական ամսագրում, և սահմանափակումներն ուժի մեջ կմտնեն։
Ավելի վաղ ԵՄ Խորհրդում նախագահող Շվեդիան հույս էր հայտնել, որ հունիսի 29-30-ը նախատեսված ԵՄ գագաթնաժողովին վերջնականապես կարող է պատրաստ լինել պատժամիջոցների նոր փաթեթը։
Եվրոհանձնաժողովն ապրիլին ներկայացրել է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ նոր պատժամիջոցների մի շարք առաջարկներ։ Ակնկալվում է, որ 11-րդ փաթեթի հիմնական նպատակը կլինի եվրոպական սահմանափակումների շրջանցման դեմ պայքարի հետագա ուժեղացումը։ ԵՄ-ն, մասնավորապես, նախատեսում է նոր փաթեթում ներառել միջոցներ ձեռնարկությունների և երկրների, այդ թվում՝ երրորդ պետությունների դեմ, որոնք, ըստ Բրյուսելի, մասնակցում կամ օգնում են շրջանցել հակառուսական պատժամիջոցները։ Ավելի ուշ այս կետը քննադատության արժանացավ ԵՄ ներսում: Զեկուցվել է նաև, որ սահմանափակումների հաջորդ փաթեթում չեն ներառվի ոչ ռուսական ադամանդագործությունը, ոչ էլ ՌԴ միջուկային արդյունաբերությունը։
Փետրվարի 25-ին Եվրոմիությունը ներկայացրել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթը, որն ընդլայնել է արտահանման-ներմուծման և անձնական սահմանափակումները, ինչպես նաև ռուսական լրատվամիջոցների աշխատանքի նոր արգելքները։ Եվրոհանձնաժողովը պատժամիջոցների նոր փաթեթը գնահատել է 11,4 միլիարդ եվրո։ Միևնույն ժամանակ, ԵՄ-ն նշել է, որ այժմ ԵՄ-ի արտահանումը Ռուսաստան 2021 թվականի մակարդակի համեմատ նվազել է գրեթե կիսով չափ, իսկ ներմուծումը ԵՄ կրճատվել է համապատասխանաբար գրեթե 60%-ով։
Արևմուտքն ուժեղացրել է պատժամիջոցների ճնշումը Ռուսաստանի վրա Ուկրաինայի պատճառով, ինչը հանգեցրել է էլեկտրաէներգիայի, վառելիքի և սննդի գների բարձրացմանը Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի զսպման և թուլացման քաղաքականությունը Արևմուտքի երկարաժամկետ ռազմավարությունն է, և պատժամիջոցները լուրջ հարված են հասցրել ողջ համաշխարհային տնտեսությանը։ Նրա խոսքով՝ Արևմուտքի գլխավոր նպատակը միլիոնավոր մարդկանց կյանքը վատթարացնելն է։ Ռուսաստանի Դաշնությունը բազմիցս հայտարարել է, որ Ռուսաստանը լուծելու է այն բոլոր խնդիրները, որոնք իր համար ստեղծում է Արևմուտքը։