Ուկրաինան սկսել է հացահատիկ արտահանել Խորվաթիայի նավահանգիստներով
Ուկրաինան սկսել է իր գյուղատնտեսական արտադրանքի արտահանումը Խորվաթիայի միջերկրածովյան նավահանգիստներով, հայտարարել է երկրի էկոնոմիկայի նախարար Յուլիա Սվիրիդենկոն, փոխանցում է Strana-ն։
«Ուկրաինական հացահատիկն արդեն արտահանվել է Խորվաթիայի նավահանգիստներով։ Այս առևտրային ուղին, թեև քիչ պահանջարկ ունի, բայց արդեն պահանջարկ է ձեռք բերում։ Մենք պատրաստ ենք զարգացնել այն՝ ընդլայնելով տրանսպորտային միջանցքի հնարավորությունները»,- ասել է նա։
Սվիրիդենկոյի խոսքով, այս երթուղին «կարևոր դեր կխաղա» երկրների միջև առևտրի զարգացման համար, այդ թվում՝ ռազմական գործողությունների ավարտից հետո։
Այս մասին նախարարը հայտարարել է Խորվաթիայի վարչապետ Անդրեյ Պլենկովիչի հետ հանդիպմանը։ Նա բազմիցս առաջարկել է Ուկրաինայից հացահատիկը տեղափոխել երկրի նավահանգիստներով։