Ադրբեջանը խախտել է պայմանավորվածությունը, Արցախի իշխանությունները մերժել են բեռնատարի մուտքը
Կիրակի, 10 սեպտեմբերի, 2023 թ., 13:12
Երեկ երեկոյան Արցախի տեղեկատվական շտաբից հայտնել էին, որ Ռուսաստանի Դաշնության կառավարությունը հանդես է եկել Արցախի Հանրապետությանը հումանիտար օգնություն տրամադրելու նախաձեռնությամբ՝ հաշվի առնելով Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը:
Ըստ հայտարարության՝ օգնությունը, որը պարունակում է ռուսական արտադրության կենսական նշանակության ապրանքներ, օրերս Արցախ էր ուղարկվել ռուսական Կարմիր խաչի միջոցով՝ այդ կազմակերպության մեքենաներով:
«Արցախի Հանրապետության իշխանությունները, ելնելով Ադրբեջանի կողմից իրականացվող լիակատար շրջափակման հետևանքով առաջացած սուր հումանիտար խնդիրները մեղմելու անհրաժեշտությունից, որոշել են թույլ տալ Ասկերան քաղաքով ռուսական բեռների մուտքը մեր հանրապետություն: Միաժամանակ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն, համաձայն որի՝ Լաչինի միջանցքով վերականգնվելու են հումանիտար բեռնափոխադրումները ռուս խաղաղապահների ու Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից»,- ասված էր հայտարարության մեջ:
168.am-ի տեղեկություններով՝ ադրբեջանական կողմը խախտել է պայմանավորվախությունը՝ ռուսական կողմի նախաձեռնությունը ստեղծված հումանիտար աղետի հանգուցալուծման վերաբերյալ, ինչը ենթադրում էր ռուսական Կարմիր խաչի մեկ սիմվոլիկ բեռնատարի մուտք Աղդամով Ստեփանակերտ և դրանից հետո՝ Լաչինի միջանցքի գործարկում ապրանքների տեղափոխմամբ:
Ադրբեջանական կողմը երեկ ուշ երեկոյան չեղարկել է պայմանավորվածությունը՝ ասելով, որ միայն Աղդամով մուտքն է լինելու՝ բացառելով Լաչինի միջանցքի որևէ ձևով գործարկումը: Այս պայմաններում Արցախի իշխանությունները մերժել են նրանց այդ առաջարկը, և փաստացի այն բեռը, որը պետք է Աղդամով հասներ Արցախ՝ մուտք չի գործել տարածք: