«Օղակը նիկոլի շուրջ սեղմվում է». Սայաթ Շիրինյան
Կիրակի, 10 սեպտեմբերի, 2023 թ., 16:00
Ոստիկանության պահեստազորի գնդապետ Սայաթ Շիրինյանի գրառումը. «Արցախում իր դավաճանական գործընթացը շարունակելու, տրամաբանական ավարտին հասցնելու հիմնական գործընկերոջը՝ Արայիկին կորցնելուց հետո, նիկոլը արևմուտքի, ԱՄՆ-ի համար կորցրել կամ գրեթե կորցրել է իր կարևորությունը։
Տարածաշրջանում բոլոր մեծ «խաղացողները» կոշտացրել են իրենց հռետորաբանությունը։
Արևմուտքը, թուրքիան ու ադրբեջանը նիկոլից պահանջում են իրականացնել նախապես տրված խոստումները՝ «խաղաղության» պայմանագրի ստորագրում, Արցախի ճանաչում ադրբեջանի կազմում և ռուսների հեռացում տարածաշրջանից։
նիկոլը շատ լավ է հասկանում, որ այս անգամ մոտալուտ պատերազմի հետևանքները իրեն չեն ներվի, ուստի իր տերերին փորձում է հավաստիացնել, որ վերջնականապես պատրաստ է իր կողմից մինչ այդ տրված խոստումները իրականացնել։
Հիմա ապաշնորհը դիվանագիտական ողորմություն է խնդրում մի շարք երկրների ղեկավարներից, որպեսզի հնարավորինս թուլացնի լարվածությունը և, որ նրանք դառնան միջնորդ՝ իր ու ալիևի հանդիպման համար։
Հ.Գ. Տարածաշրջանում գործընթացները շատ արագ ու սրընթաց են զարգանում։
Ռուսաստանը խիստ անհանգստացած է НАТО-ի տարածաշրջան մխրճմամբ։
Օղակը նիկոլի շուրջ սեղմվում է։
Ինչպես պատերազմն է օրերի, նույնիսկ ժամերի հարց, այնպես՝ էլ նիկոլի կյանքն ու ճակատագիրը։
Հայաստանն ու Արցախը կան ու կլինեն՝ հավերժ»: