ԵՄ-ն քննարկում է Ռուսաստանի դեմ 5,3 միլիարդ դոլարի պատժամիջոցների նոր փաթեթը
Եվրոմիությունը մշակում է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ սահմանափակող միջոցների 12-րդ փաթեթը, որն ուղղված է Ռուսաստանի Դաշնությունից 2,5 միլիարդ եվրոյի ներմուծմանը և նույնքան արտահանմանը՝ մոտ 5,3 միլիարդ դոլարի չափով: Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում կատարելով իր աղբյուրներին։
Ինչպես պարզաբանել են հրատարակության աղբյուրները, ԵՄ-ն նպատակ ունի փակել երրորդ երկրների միջոցով պատժամիջոցները շրջանցելու հնարավորությունը և Կրեմլին զրկել եկամուտներից։ Նոր պատժամիջոցները կազդեն ռուսական եռակցման սարքավորումների, քիմիական նյութերի և բարձր տեխնոլոգիական ռազմական ապրանքների արտահանման վրա։ Նախատեսվում է նաև սահմանափակել մետաղների, շինանյութերի, տրանսպորտային միջոցների և ադամանդի ներկրումը։
Ինչպես ընդգծել է աղբյուրը, ԵՄ-ն ձգտում է փակել Ռուսաստանի Դաշնություն զենքի բաղադրիչների մատակարարման ուղիները երրորդ երկրների միջոցով։ Կխստացվեն հարկադիր միջոցները ընկերությունների նկատմամբ, որոնք օգնում են շրջանցել պատժամիջոցները։ Հարցված փորձագետները նշում են, որ Եվրոմիությունը նաև մտադիր է ուժեղացնել վերահսկողությունը Ռուսաստանի Դաշնության դեմ նավթի էմբարգոյի նկատմամբ՝ կապված ռուսական նավթի առևտրի հետ, որը գերազանցում է սահմանված առաստաղը՝ 60 դոլար մեկ բարելի դիմաց:
Փաթեթը, ըստ աղբյուրների, կընդլայնի ԵՄ-ի սև ցուցակները՝ ներառելով ավելի քան 100 ռուս անհատների և մոտ 40 կազմակերպությունների: