ԵՄ դեսպանները քննարկել են Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 12-րդ փաթեթը
Եվրոմիության 27 երկրների դեսպաններ առաջին քննարկումն են անցկացրել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 12-րդ փաթեթի շուրջ։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Այո, այսօր տեղի ունեցավ առաջին քննարկումը դեսպանների մասնակցությամբ։ Դա ցույց տվեց, որ փաթեթի համաձայնեցմանը դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու»,- ասվում է զեկույցում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել ռուսական 14 ընկերությունների և երեք ծովային նավերի նկատմամբ։ ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության տվյալներով՝ պատժամիջոցների ցուցակում ավելացվել են VNIIR Transstroy, VNIIR Promelektro, VNIIR Gidroelektroavtomatika, ինչպես նաև Լիբերիայում գրանցված բեռնափոխադրող Progress ընկերությունը։ Ամերիկյան սահմանափակումներն ազդել են նաև նավթատար Կազան, Լիգովսկի Պրոսպեկտ և NS Century նավթատար նավերի վրա։
Սահմանափակումների է ենթարկվել նաև մակեդոնական Bet City International DOO Skopje ընկերությունը, որի շահառուն ռուսական Betcity բուքմեյքերական ընկերության սեփականատերն է։
Ավելի վաղ Reuters-ը հայտնել էր, որ Եվրոմիությունը մտադիր է պատժամիջոցներ կիրառել 47 ֆիզիկական և 72 իրավաբանական անձանց նկատմամբ՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 12-րդ փաթեթի շրջանակներում։ Նշվել է, որ այդ անձանց կարգելվի մուտքը Եվրոմիություն, իսկ նրանց ակտիվները, եթե հայտնաբերվեն, կսառեցվեն։