Financial Times-ի կանխատեսումները` 2024թ-ի համար
Բրիտանական Financial Times թերթի լրագրողները հրապարակել են 2024 թվականի սեփական կանխատեսումը։ Համաշխարհային քաղաքականության և տնտեսության հիմնական իրադարձությունները վերլուծելուց հետո նրանք փորձել ենգուշակել, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները նոր տարում։
Պատերազմ Ուկրաինայում և ԱՄՆ աջակցությունը
FT-ի վերլուծաբանների կարծիքով՝ Ուկրաինայում պատերազմը չի ավարտվի 2024 թվականին։ Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև պատերազմը կշարունակվի, բայց Մերձավոր Արևելքում նոր հակամարտություն չի լինի։
Չնայած այն հանգամանքին, որ 2023 թվականի վերջին Ուկրաինային ռազմական և ֆինանսական աջակցության հարցը տարաձայնությունների պատճառ դարձավ ԱՄՆ-ի քաղաքական գործիչների միջև, աջակցությունը կշարունակվի հոսել 2024 թվականին։ Փորձագետները նշում են, որ Ջո Բայդենի վարչակազմը վճռական է մնում Ուկրաինային աջակցելու իր հանձնառության մեջ: Նրանց կարծիքով՝ Կոնգրեսում հանրապետականների հետ ինչ-որ պայմանավորվածություն կլինի, և նրանք կգնան զիջումների։
Թրամփը կդառնա՞ Միացյալ Նահանգների նախագահ.
Financial Times-ը կարծում է, որ ոչ: Չնայած այն հանգամանքին, որ Դոնալդ Թրամփը լավ վարկանիշ ունի և, ըստ սոցիոլոգների հարցման, նա այժմ առաջ է Ջո Բայդենից ընտրություններում «եղանակ ստեղծող» վեց նահանգներում, Թրամփի վերադարձը Միացյալ Նահանգների նախագահի պաշտոնին չի լինի: Նրանց կարծիքով, դա էլ ավելի մեծ մարտահրավեր կդառնա ուկրաինական պատերազմում տիրող իրավիճակին։
Թերթը նաև կանխատեսում է տալիս Մեծ Բրիտանիայի նոր վարչապետի հետ կապված։ Նրանց կարծիքով՝ այս պաշտոնը կզբաղեցնի Քիր Սթարմերը, իսկ Ռիշի Սունակը հրաժեշտ կտա իր աթոռին։
Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կպահպանի իր պաշտոնը՝ նա երկրորդ ժամկետով կընտրվի Եվրոհանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում։ Ըստ վերլուծաբանների՝ նա իր տեղում է և շատ լավ է աշխատում, նրան փոխարինող չեն փնտրի։
Չինական հարցը և գնաճը ԱՄՆ-ում
Թայվանում նախագահը կփոխվի, և որոշ ժամանակ անհանգստություն կլինի՝ արդյոք այդ պահին Չինաստանը կհարձակվի այդ երկրի վրա։ Մասնագետներն ասում են՝ ոչ։ Սա Չինաստանում տնտեսական փլուզում կառաջացնի, և Պեկինը դա չի ցանկանում: Չինաստանի տնտեսական աճը կշարունակվի և չի իջնի 3%-ից:
Վերլուծաբանները նաև կանխատեսում են ԱՄՆ-ի համար գնաճի «փափուկ վայրէջք», սակայն ասում են, որ դա կլինի կարճաժամկետ:
Մասքի ընկերության սնանկացում և դոլարները՝ Արգենտինայում
Վերլուծաբանները կարծում են, որ միլիարդատեր Իլոն Մասքին պատկանող X ընկերությունը (նախկինում՝ Twitter) կսնանկանա։ Նրանք բացատրում են, որ X-ի ապագան անորոշ է թվում, քանի որ ընկերության գովազդային ջանքերը և նոր եկամուտների հոսքեր ստեղծելու ջանքերը զգալի հետընթաց են ունեցել: Փորձագետները նշում են, որ Մասքը հայտնի է բիզնեսում իր ոչ ավանդական մարտավարությամբ։ Նա բազմիցս դիմել է սնանկության մասին նախազգուշացումներին՝ որպես մոտիվացիայի միջոց, ռազմավարություն, որը նախկինում օգտագործվում էր Tesla-ում և SpaceX-ում: Բայց X ընկերության հետ ամեն ինչ իրական և լուրջ կլինի։
Ինչ վերաբերում է տնտեսական այլ կանխատեսումներին, ապա վերլուծաբաններն ասում են, որ Արգենտինան նոր նախագահի օրոք չի կարողանա նոր տարում դոլարիզացնել իր տնտեսությունը։ Իսկ Ճապոնիայի բանկը դրական տոկոսադրույք չի սահմանի։ Վերականգնվող աղբյուրների օգտագործումը դեռ չի գերազանցի ածխի մասնաբաժինը համաշխարհային էլեկտրաէներգիայի արտադրության մեջ։ Ներդրողները կվերադառնան պարտատոմսերին, կապիտալի շուկաները կբացվեն IPO-ների համար, իսկ Եվրոպայի ամենաթանկ ընկերությունը, ըստ Financial Times-ի, կլինի բժշկական հսկա Novo Nordisk-ը: Եվ նաև՝ Մեծ Բրիտանիան վերջապես Հունաստանին կվերադարձնի իր ամենամեծ հարստությունը՝ 2026 թվականին անօրինական արտահանված Պարթենոնի մարմարները։
Ռեկորդային ջերմաստիճան
Փորձագետների կարծիքով՝ 2023 թվականը կլինի ամենաշոգ տարին վերջին 174 տարվա կլիմայական դիտարկումների ընթացքում։ Այնուամենայնիվ, գիտնականները կանխատեսում են, որ 2024 թվականը կգերազանցի այս ռեկորդը՝ առաջին հերթին բնական կլիմայական Էլ Նինյո ֆենոմենի ազդեցության պատճառով։ Ակնկալվում է, որ Էլ Նինյոն իր գագաթնակետին կհասնի 2024 թվականի հունվարին, ինչը կհանգեցնի գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացմանը և էլ ավելի ուժգին տապի առաջացմանը: