Այրվում է Երկրի ամենամեծ ճահիճը
Երկրագնդի ամենամեծ ճահիճը՝ Հարավային Ամերիկայում գտնվող Պանտանալը, այրվում է։ Հազարավոր կենդանիներ են սատկում, հիվանդանոցները գերբնակեցված են շնչառական հիվանդություններով հիվանդներով։ Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը։ Առաջին կիսամյակում Պանտանալում հրդեհների տարածքը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 1500%-ով և արդեն հասել է 2020 թվականի մակարդակին, որը կոչվում է «բոցի տարի»։ Այս տարի արդեն այրվել է ավելի քան 760 հազար հեկտար, ինչը կազմում է ճահճի ամբողջ տարածքի մոտ հինգ տոկոսը, որը հիմնականում գտնվում է Բրազիլիայում։ Դատելով The Guardian-ի տեսանյութից՝ կանաչ հետքը վերածվել է մոխրի գորշ-սպիտակ գորգի, որից դուրս են ցցվել ծառերի կմախքներ։
Պանտանալը եզակի էկոհամակարգ է, որտեղ ապրում են ավելի քան երկու հազար բուսատեսակներ և ավելի քան տասը հազար կենդանատեսակներ, ներառյալ վտանգված հսկա ջրասամույրները, խոցելի ճահճային եղջերուները և հակինթային մակոները:
Կամավորներն ասում են, որ միայն վերջին շաբաթվա ընթացքում տեսել են «հարյուրավոր սատկած կենդանիներ»: «Սողունները, օձերը, գորտերը՝ բոլոր կենդանիները, որոնք չեն կարողանում վազել, նրանք հնարավորություն չունեն»,- ասել է կենդանիներին հրդեհից փրկող կամավորներից մեկը։ Կապիկները մահանում են ծուխը ներշնչելուց, իսկ յագուարները ծանր այրվածքներ են ստանում։