Եվրոպական դատարանն Apple-ին պարտավորեցրել է 13 մլրդ եվրո վճարել
Եվրոպական դատարանն այսօր՝ սեպտեմբերի 10-ին որոշում է կայացրել, որ ամերիկյան տեխնոլոգիական հսկան՝ Apple-ը, պետք է վճարի 13 միլիարդ եվրոյի հարկեր, որոնք չի վճարել Իռլանդիայի իշխանությունների հետ անօրինական համաձայնագրի արդյունքում: Այսպիսով, ԵՄ բարձրագույն դատարանը բեկանել է ստորին ատյանի դատարանի որոշումը, գրում է «Կոմերսանտ»-ը:
Դեռ 2016-ին Եվրոհանձնաժողովն անօրինական էր ճանաչել Իռլանդիայի իշխանությունների կողմից Apple-ին հարկային արտոնություններ տրամադրելու որոշումը: Ամերիկյանն ընկերությունը վիճարկել էր այն ու 2020-ին դատարանն անցել էր Аpple-ի կողմը: Հենց այս որոշումն էլ այժմ բեկանվել է: