Իսրայելը ոչնչացրել է Իրանում հույժ գաղտնի միջուկային կենտրոնը. #Axios
Իրանի Պարչին ռազմական բազայում միջուկային զենքի հետազոտման հույժ գաղտնի կենտրոնը ոչնչացվել է Իսրայելի պաշտպանության բանակի հարվածից հետո, հայտնում է Axios-ը՝ վկայակոչելով երեք ամերիկացի պաշտոնյաների, ինչպես նաև մեկ ներկա և մեկ նախկին իսրայելցի պաշտոնյայի։
«Իսրայելի հարձակումն Իրանի վրա հոկտեմբերի վերջին ոչնչացրեց միջուկային զենքի հետազոտման հույժ գաղտնի ակտիվ կենտրոնը», - ասվում է զեկույցում: Ըստ Թել Ավիվի նախկին պաշտոնյայի, դա ենթադրում է բարդ սարքավորումների ոչնչացում, որոնք, իբր, օգտագործվել են պլաստիկ պայթուցիկներ ստեղծելու համար, որոնք շրջապատում են ուրանը միջուկային սարքում և անհրաժեշտ են դրա պայթեցման համար:
Հոկտեմբերի 26-ի գիշերն Իսրայելի բանակը հայտարարեց, որ հարվածներ կհասցնի Իրանում ռազմական օբյեկտներին՝ ի պատասխան հոկտեմբերի 1-ին հրեական պետության վրա հարձակումներին։ CBS News-ը, հղում անելով իր աղբյուրին, հայտնում է, որ Իսրայելի պաշտպանության բանակի հարձակումը սահմանափակվել է ռազմական թիրախներով և չի տարածվել միջուկային կամ նավթային օբյեկտների վրա։
Միաժամանակ արևմտյան որոշ լրատվամիջոցներ գրել են, որ Իսրայելն, իբր հարվածել է Պարչինի ռազմական համալիրին և «Խոջիր» բալիստիկ հրթիռների գործարանին, որը գտնվում է Թեհրանի մոտ։ Ըստ Axios-ի, հարվածը խաթարել է բալիստիկ հրթիռների արտադրությունը, քանի որ վնասվել են պինդ հրթիռային վառելիք արտադրելու համար օգտագործվող խառնիչները:
Միևնույն ժամանակ, իրանական IRNA գործակալությունը պնդում է, որ հանրապետության նավթարդյունաբերության օբյեկտներից ոչ մեկը չի տուժել հարձակումից։