Մեծ Բրիտանիան դադարեցրել է Storm Shadow-ի մատակարարումները Ուկրաինա
Մեծ Բրիտանիան դադարեցրել է հեռահար Storm Shadow հրթիռների մատակարարումներն Ուկրաինա՝ հետագայում դրանք ավելի արդյունավետ օգտագործելու համար, հնարավոր է, «մի քանի ամսից»՝ Ռուսաստանի տարածքին հարվածները հաստատելուց հետո: Այս մասին հայտնում է The Times-ը՝ հղում անելով Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության աղբյուրներին։
Հրապարակման այլ աղբյուրներ այս որոշումը կապում են Մեծ Բրիտանիայի սեփական Storm Shadow պաշարների սպառման և այդ հրթիռներն ազգային անվտանգության կարիքների համար պահպանելու ցանկության հետ:
Նոյեմբերի 8-ին The Guardian-ը, վկայակոչելով աղբյուրներ, հայտնել էր, որ այս տարվա ամռանը Լոնդոնը դադարեցրել է Storm Shadow-ի մատակարարումը Կիև։ Դա, ըստ թերթի, տեղի է ունեցել Մեծ Բրիտանիայում Լեյբորիստական կուսակցության՝ իշխանության գալուց անմիջապես հետո։ Ուկրաինացի պաշտոնյան, անանուն մնալու պայմանով, նշել է, որ նոր պայմանները չեն համապատասխանում համագործակցության նախկին մակարդակին։ «Սթարմերը մեզ հեռահար զենք չի տալիս: Սա շատ տարբեր իրավիճակ է, քան Ռիշի Սունակի օրոք: Հարաբերությունները վատթարացել են»,- ասել է նա։
«Մենք տեղեկություններ չենք բացահայտում մեր գործառնական պաշարների մասին, սակայն Ուկրաինային աջակցությունը մնում է անսասան։ Վարչապետը [Քեյր Սթարմերը] բազմիցս ընդգծել է, որ Մեծ Բրիտանիան օգնություն կտրամադրի Կիևին այնքան ժամանակ, որքան անհրաժեշտ է»,- ասվում է Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության մեկնաբանությունում The Guardian-ին:
Դեռևս հուլիսին Սթարմերը խոստացավ տարեկան 3 միլիարդ ֆունտ հատկացնել Ուկրաինային աջակցելու համար, հիշեցնում է գերատեսչությունը. «Այն ժամանակվանից նա երկու անգամ հյուրընկալել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիին իր գրասենյակում և վեց անգամ հեռախոսով կապվել նրա հետ»:
Դրանից անմիջապես հետո The Telegraph-ը, հղում անելով բրիտանական կառավարության աղբյուրներին, գրել է, որ Քեյր Սթարմերը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ջո Բայդենի հետ քննարկում են Storm Shadow հրթիռների կիրառմամբ ուկրաինական հարվածները Ռուսաստանի տարածքին հավանություն տալու հնարավորությունը։
Ուկրաինան ակտիվորեն թույլտվություն է փնտրում արևմտյան երկրներից՝ օգտագործելու իրենց զենքերը Ռուսաստանի տարածքի վրա հարձակումների համար։ Ինչպես նշում է The Telegraph-ը, Լոնդոնն ու Փարիզը նախկինում աջակցել են այս նախաձեռնությանը, մինչդեռ Վաշինգթոնը դեմ է արտահայտվել՝ վախենալով հակամարտության հնարավոր սրացումից։