2025-ին Ռուսաստանի պաշտպանության համար կծախսվի երկրի բյուջեի մոտ 40%-ը
Պուտինը հաստատել է երեք տարվա բյուջեում ռեկորդային ռազմական ծախսերը՝ դա երկրի ընդհանուր ծախսերի 41 տոկոսն է։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել է 2025-2027 թվականների դաշնային բյուջեի մասին օրենքը։ Նոյեմբերի 21-ին այն հաստատվել է Պետդումայի կողմից։ Բյուջեն ներառում է ռազմական կարիքների համար ռեկորդային ծախսեր։ 2025 թվականին դրանք կկազմեն 13,5 տրիլիոն ռուբլի՝ երկրի ընդհանուր ծախսերի մոտավորապես 41%-ը։ Սա ավելին է, քան առողջապահության, կրթության, սոցիալական քաղաքականության և ազգային տնտեսության խոստացված ֆինանսավորումը միասին վերցրած։
Այս ծախսերը հոգալու համար 2025 թվականից կբարձրանան եկամտահարկերը, փոքր և միջին բիզնեսի հարկերը, գազի, նավթի և ածխի արդյունահանման հարկերը, կբարձրանան նաև ալկոհոլի, ծխախոտի և քաղցր ըմպելիքների ակցիզները։ Ռուսաստանի արտահանողների և ներմուծողների ասոցիացիայի տվյալներով՝ հաջորդ տարի բոլոր ապրանքների գները կբարձրանան մոտավորապես 20%-ով, իսկ բնակարանային և կոմունալ ծառայությունների գները՝ 10%-ով։
Երկրի եկամուտը, ինչպես նշված է օրենքում, 2025 թվականին պետք է կազմի 40,3 տրլն ռուբլի, իսկ ծախսերը՝ 41,47 տրլն։ Դեֆիցիտը կազմում է 1,17 տրլն ռուբլի։
Ինչպես նշում է The Bell-ը, պաշտպանության և ազգային անվտանգության համար 13,5 տրիլիոնը ռեկորդային արժեք է հետխորհրդային Ռուսաստանի ողջ պատմության մեջ։ 2024 թվականի բյուջեում ռազմական ծախսերը ներառված էին 10,4 տրլն.-ի չափով, ինչը նույնպես այն ժամանակ պատմական առավելագույնն էր, բայց հետո կառավարությունը ելավ նրանից, որ սա մեկանգամյա անոմալիա էր. նախատեսվում էր կտրուկ կրճատել. ռազմական ծախսերը 2025 թվականից՝ անմիջապես մինչև 8,5 տրլն. Սակայն դա տեղի չունեցավ։ Բյուջեի նախագիծը, սակայն, կրկին ենթադրում է, որ ռազմական ծախսերը կսկսեն նվազել երկու տարուց, բայց միայն աննշան՝ մինչև 12,8 տրիլիոն ռուբլի 2026 թվականին։
ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը Պետդումայում ներկայացնելով բյուջեի նախագիծը, հայտարարել է, որ պետության առաջնահերթությունը սոցիալական քաղաքականության վրա ծախսերն են լինելու։ Սակայն 2025 թվականին Առողջապահության զարգացման ծրագրին կհատկացվի ընդամենը 155 տրիլիոն ռուբլի, Կրթության զարգացման ծրագրին կհատկացվի 600,2 միլիարդ, իսկ քաղաքացիների սոցիալական աջակցության ծրագրին՝ 3,487 տրիլիոն ռուբլի։ Ամբողջ 2025-2027 թվականների ընթացքում երեխաներ ունեցող ընտանիքներին աջակցելու համար կհատկացվի 10 տրիլիոն ռուբլի։
Լրացուցիչ դրամաշնորհներ և սուբսիդիաներ կհատկացվեն «SVO»-ի մասնակիցներին (Ռուսաստանի իշխանությունները Ուկրաինայի պատերազմն անվանում են «հատուկ ռազմական գործողություն») և նրանց ընտանիքներին աջակցելու համար։ Նրանց ամենամեծ մենեջերը կլինի «Հայրենիքի պաշտպաններ» հիմնադրամը, որը ղեկավարում է Ռուսաստանի պաշտպանության փոխնախարար, Վլադիմիր Պուտինի զարմուհի Աննա Ցիվիլևան։