«Վատ լուր ենք ստացել ադրբեջանցի եղբայրներից». Սերբիայի նախագահ
Ադրբեջանը Սերբիային տեղեկացրել է, որ ստիպված է եղել դադարեցնել օրական 1,7 մլն խորանարդ մետր գազի մատակարարումը «Շահ Դենիզ» հանքավայրի խնդիրների պատճառով: Այս մասին ասել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը։
«Վատ լուրերը երբեք մենակ չեն գալիս: Չկա հստակություն, թե որքան ժամանակ կպահանջվի գազի մատակարարման վերականգնման համար: Ձեզ համար սերբերեն կթարգմանեմ հարգելի ժողովուրդ։ Սա նշանակում է, որ այսօրվանից մենք կսկսենք շատ ավելի ինտենսիվ և ավելի շատ օգտագործել սեփական պահուստները»,- ասել է Վուչիչը մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Երկրի ղեկավարը մատնանշել է ընթացիկ ձմեռային սեզոնի համար երկրում առկա էներգիայի բավարար պաշարները, սակայն հույս է հայտնել, որ ադրբեջանական մատակարարումները շուտափույթ կվերականգնվեն։ «Մենք բավականաչափ գազ ունենք մատակարարելու համար, քանի դեռ երրորդ աղետը չի պատահել: Ես չգիտեմ, թե ինչ կլինի:
Հույս ունեմ, որ ադրբեջանցիները մեկ-երկու ամսում սա կուղղեն։ Եթե դա հնարավոր չէ, ապա առաջիկա 4 ամսում մենք ստիպված կլինենք օրական ավելացնել 2-2,5-3 միլիոն [խմ]։ Մենք ձմռանը շատ ավելի մեծ սպառում ունենք, դա կբավականացնի բոլոր պաշարները սպառելու համար, բայց գազի և նավթի պակաս չի լինի»,- վստահեցրել է նախագահը։
2024 թվականի դեկտեմբերի վերջին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցություններից հետո Վուչիչը նշել է Նիշի մերձակայքում գազով աշխատող էլեկտրակայանի համատեղ կառուցման ծրագրի կարևորությունը, որը կապահովի էլեկտրաէներգիայի լրացուցիչ աղբյուր։ Արտգործնախարար Մարկո Ջուրիչի խոսքով, Բաքվի շնորհիվ Սերբիայի էներգետիկ անվտանգությունը «այս անհանգիստ ժամանակներում» զգալիորեն ամրապնդվել է։