Ֆինլանդիայի նախագահը հայտարարել է Ռուսաստանի դեմ կոշտ միջոցների մասին
Ֆինլանդիայի նախագահ Ալեքսանդր Սթուբը երեքշաբթի լրագրողներին ներկայացրել է ՆԱՏՕ-ի Բալթյան գագաթնաժողովում ձեռք բերված համաձայնության 10 կետերը Բալթյան երկրներում անվտանգության ապահովման վերաբերյալ։ Այս մասին գրում է «Ինտերֆաքսը»։
«Անվտանգությունը Բալթիկ ծովի տարածաշրջանում կամրապնդվի ռազմական ներկայության և տեխնոլոգիական լուծումների միջոցով»,- ասել է Սթուբը։
Նա հայտարարել է, որ Բալթյան տարածքի ՆԱՏՕ-ի երկրները կոշտ միջոցներ կձեռնարկեն Ռուսաստանի «ստվերային նավատորմի» դեմ։ Ֆինլանդիայի նախագահի խոսքերով, «երկրները պատրաստ են վճռական գործողություններ ձեռնարկել այնտեղ, որտեղ կարևոր ենթակառուցվածքները վտանգի տակ են»:
ՆԱՏՕ-ն նաև մտադիր է նոր տեխնոլոգիաների միջոցով վերահսկել ենթակառուցվածքները և նավերը, որոնք կասկածվում են «ստվերային նավատորմի»-ին պատկանելու մեջ: Համագործակցություն կա նաև մասնավոր ընկերությունների հետ։
Հանդիպումը հրավիրվել է ՆԱՏՕ-ի նախաձեռնությամբ այն բանից հետո, երբ Ֆինլանդիան Ֆինլանդիայի ծոցում ձերբակալել է Կուկի կղզիներում գրանցված Eagle S լցանավը՝ Էստոնիա-Ֆինլանդիա էլեկտրահաղորդման մալուխը և չորս միջազգային հեռահաղորդակցության մալուխները վնասելու կասկածանքով: Ֆինլանդիայի իշխանությունները հայտարարել են, որ նավը, ենթադրաբար, ռուսական «ստվերային նավատորմի» մաս է կազմում: