«Ռուսական բիզնեսն ավելի զգուշավոր է դարձել Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի զարգացման հարցում»․ Օվերչուկ
![]() 1607 Չորեքշաբթի, 15 հունվարի, 2025 թ., 14:13 ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթաց սկսելու Երևանի որոշումը Մոսկվան դիտարկում է որպես ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ։ Այս մասին լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։ «Նրանք (Հայաստանը) ասում են, որ չեն պատրաստվում դուրս գալ ԵԱՏՄ-ից, բայց ինչո՞վ է առանձնահատուկ ստեղծված իրավիճակը․ 2025թ․ հունվարի 9-ին ՀՀ կառավարությունը, աջակցելով ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրինագծին, ձեռնարկեց իրավաբանորեն նշանակալի քայլ, որը Հայաստանի կառավարության որոշումն էր, և մենք այն համարում ենք ԵԱՏՄ-ից Հայաստանի դուրս գալու սկիզբ»,- ասել է Օվերչուկը: «Ցավոք, արդեն անցյալ տարի մենք ականատես եղանք, որ ԵՄ-ին անդամակցելու քննարկումների ազդեցության տակ ռուսական բիզնեսն ավելի զգուշավոր դարձավ Հայաստանի հետ տնտեսական կապերի հետագա պահպանման և զարգացման հարցում»,- նշել է ՌԴ փոխվարչապետը, հավելելով, որ մի շարք ոլորտներում «գործարար ակտիվությունն սկսել է թուլանալ»։ |