Թրամփը պատժամիջոցներ է մտցրել ՄՔԴ-ի դեմ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ստորագրած հրամանով ֆինանսական պատժամիջոցներ են սահմանվում Միջազգային քրեական դատարանի նկատմամբ՝ ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների, այդ թվում՝ Իսրայելի դեմ հետաքննության համար, հայտնում է Fox News-ը։
«ՄՔԴ-ն, առանց իրավական հիմքի, նախնական հետաքննություն է սկսել ԱՄՆ-ի և նրա որոշ դաշնակիցների, այդ թվում՝ Իսրայելի ներկայացուցիչների դեմ և, չարաշահելով իր լիազորությունները, Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին և պաշտպանության նախկին նախարար Յոավ Գալանտին ձերբակալելու անհիմն օրդեր տվել», - ասվում է փաստաթղթում, որն ընդգծում է նաև, որ ՄՔԴ-ն իրավասություն չունի Միացյալ Նահանգների կամ Իսրայելի նկատմամբ, քանի որ այս երկրները Հռոմի ստատուտի կամ ՄՔԴ անդամ չեն:
Փաստաթուղթը ֆինանսական պատժամիջոցներ և վիզային սահմանափակումներ է սահմանում դատարանի պաշտոնյաների նկատմամբ, ովքեր սատարում են ԱՄՆ քաղաքացիների և նրանց դաշնակիցների, ինչպես նաև այդ անձանց ընտանիքի անդամների դեմ ՄՔԴ-ի հետաքննությունները: