Նախ՝ թեզեր, որոնք կփորձեմ հիմնավորել:
1. Ղարաբաղյան շարժումից հնարավոր չէ հրաժարվել
2. Եթե նույնիսկ հնարավոր է, ապա դա որևէ կերպ չի բերելու խաղաղության Ադրբեջանի հետ
3. Ղարաբաղյան հարցի լուծում միֆը վաղուց պայթել է փուչիկի հետ, բայց հայկական քաղաքական էլիտաները դա չնկատելու են տալիս, քանի որ այլ բան չունեն էլ առաջարկելու հայ ժողովորդին:
4. Մենք հայ ժողովորդին առաջարկում ենք ոչ թե ուտոպիաներ, այլ իրականություն, ոչ թե Ղարաբաղյան հարց, այլ՝ Հայաստանի, ոչ թե միֆական լուծում, այլ անկախության իրական պայքար և Հաղթանակը որպես նպատակ:
Հերթով:
Ինչու հնարավոր չէ հրաժարվել Ղարաբաղյան շարժումից:
Ղարաբաղյան շարժումը միայն 10 օր է եղել հենց Ղարաբաղյան՝ 1988 փետրվարի 20-ից մինչև մարտի սկիզբ, երբ Երևան մտցվեց սովետական բանակը: Էլ չասած, որ նույնիսկ ի սկզբանե հիմքում եղել է նաև բնապահպանական հարցը:
Սկսած այդ պահից Ղարաբաղյան շարժումն աստիճանաբար վերածվել է Հայաստանի անկախության և դեմոկրատացման լայն զանգվածային շարժման, փաստացի՝ հայկական հեղափոխության: Երբեք Հայաստանում անկախության հարցը լայն աջակցություն չէր ստանա, եթե չլիներ այդ շարժումը:
Եթե չլիներ այդ շարժումը, Հայաստանի անկախությունը լրիվ այլ որակ կստանար: Մոտավորապես նույնպիսի ինչպիսին ստացավ այն հետսովետական երկրներում, ուր հզոր ժողովորդական շարժումներ չեղան՝ Միջին Ասիա, Բելարուս, մասամբ՝ Ադրբեջան:
Հայաստանը կանկախանար արտաքին հանգամանքների բերմամբ, բայց անկախությունը չէր միջնորդվի ու նախապատրաստվի ժողովրդական շարժմամբ ու պահանջով:
Լրիվ այլ քաղաքական համակարգ ու ավնադույթներ կձևավորվեին: Հայաստանում իշխելու էին նախկին կոմունիստները, և հաստատվելու էր հավանաբար ալիևյան Ադրբեջանից մի քիչ ավելի փափուկ ավտորիտար ռեժիմ:
Չէր լինի հրապարակային զանգվածային պայքարի ավանդույթոը: Չէր լինի և ինքը Ն. Փաշինյանը որպես գործիչ:
2. Այս ամենով հանդերձ, Ադրբեջանի հետ կոնֆլիկտից հնարավոր չէ լինելու խոսւսափել: Թե ինչ բնույթ, առիթ, ժամկետ, ծավալ կունենար դա, հնարավոր չէ ասել: Բայց մեծ հավանականությամբ կունենար: Դա ես փորձել եմ ժամանակին ներկայացնել Այլընտրանքային պատմության իմ շարքում, և ոչ թե որպես զուտ ֆենթեզի, այլ որպես հիմնավոր սցենար:
Հայաստան-Ադրբեջան հակասությունն ունի օբյեկտիվ լուրջ հիմքեր, այլ ոչ թե ինչ որ մեկի կապրիզն է: Առավել կարևոր հիմքը այն սահմաններն են, որոնք ռուս-թուրքական դաշինքով գծվել են Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև 1921 թ-ին: Դրանցով ստեղծված երկուսի անհամաչափությունն ինքնին կոնֆլիկտի բուն է, քանի որ մշտական գայթակղություն է Ադ-ի համար Հայաստանի նկատմամբ գերակա դիրք հաստատելու, իսկ հայերի համար Ադ-ից վտանգ զգալու համար: Իհարկե ինքնին միայն սա կոնֆլիկտի պատճառ չի: Դա դառնում է այդիսին երբ ավելանում են պատմական, դեմոգրաֆիական, սոցիալական և տնտեսական գործոնները:
3. Եթե նույնիսկ պատկերացնենք, որ հնարավոր է հրաժարվել Ղարաբաղյան շարժումից, ապա դա որևէ կերպ չի հանգեցնելու Ադրբեջանի հետ խաղաղության:
Ես կարող եմ հասկանալ մարդկանց տարակուսանքը, երբ դեռ 2020-ին ասում էի, թե պատերազմը Ղարաբաղյան չէ, այլ Անկախության, որ լուծվում է ոչ թե Ղարաբաղի, այլ Հայաստանի հարցը, նաև որ միայն հայ-ադրբեջանական չէ:
Բայց ես շատ դժվար եմ պատկերացնում, թե ինչպես այսր մարդիկ դեռ կարող են մտածել, որ հրաժարումը Ղարաբաղի հարցից կարող է բերել խաղաղության:
Վերջին տարիների դեպքերը երկաթե, կապարե, պողպատե փաստարկներով ապացուցել են, որ Ղարաբաղից հրաժարումը չի բերում խաղաղության, և որ հետևաբար պատերազմը երբեք չի էլ եղել Ղարաբաղյան:
Արդեն մեկուկես տարի է ինչ չկա նաև հայկական Արցախի այն մնացորդը հանուն որի փրկության իբր հանձնվել էին նոյեմբերի 9-ին: Արդեն շուրջ երեք տարի է ինչ Հայաստանը ճանաչել է Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, բայց դրանից չի բխել նույնիսկ այն կիսատ թղթի ստորագրումը որը կոչվում է Խաղաղության Պայմանագիր/Համաձայնագիր: Միթե այսքանն էլ բավական չէր հականալու համար, թե Ղարաբաղը չի խնդիրը:
Ավելին: