Ռուբլին ամենաարդյունավետ արժույթն է, քանի որ ԱՄՆ-ի առևտրային պատերազմը հարվածում է դոլարին. Bloomberg
5681
Երեքշաբթի, 15 ապրիլի, 2025 թ., 22:03
Ռուսական ռուբլին դոլարի նկատմամբ այս տարի ամենաուժեղ աճն է գրանցել՝ գերազանցելով ոչ միայն այլ արժույթների, այլև ոսկու ցուցանիշները, գրում է Bloomberg-ը։
Տարեսկզբից առևտրային շուկայում ռուբլու փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ ամրապնդվել է 38%-ով՝ Թրամփի սանձազերծած սակագնային պատերազմի, ներքին գործոնների և Ուկրաինայի վերաբերյալ խաղաղ համաձայնագրի հույսերի պատճառով ամերիկյան արժույթի անկման հետևանքով։ Ռուբլին միջազգային ներդրողների համար «ապաստարան» չի դարձել, ինչպես ոսկին, որը թանկացել է 23%-ով։ Ավելի շուտ, նրանք ավելի ակտիվ են սկսել առևտուր անել ռուբլով և դրա հետ կապված ակտիվներով, ներառյալ՝ Ռուսաստանին «բարյացակամ» երկրների միջոցով, ասել է Դուբայում գործող Istar Capital-ի վերլուծության և պորտֆելի կառավարման տնօրեն Իսկանդեր Լուցկոն:
Մարտին, չնայած պատժամիջոցներին և նավթի գների անկմանը, արտահանումն աճել է, մինչդեռ ներմուծումը, թեև աճել է, այնուամենայնիվ, մնացել է ցածր, նշում են Райффайзенбанк-ի վերլուծաբանները։ Վճարային հաշվեկշիռը բարելավվել է՝ ավելացնելով արտարժույթի ներհոսքը, որի վաճառքն ապահովում է ռուբլին. ըստ ԿԲ տվյալների՝ մարտին ընթացիկ հաշվի հավելուրդն աճել է մինչև 10,7 մլրդ դոլար, իսկ առևտրային հաշվեկշիռը հասել է 15 մլրդ դոլարի (փետրվարի համապատասխանաբար 6,7 և 11 մլրդ դոլարի դիմաց)։
Միևնույն ժամանակ, ուժեղ ռուբլին խաթարում է նավթի արտահանումից բյուջեի եկամուտները. բարելի դիմաց ստացված դոլարով նույն գումարի դիմաց հնարավոր է ավելի քիչ ռուբլի ստանալ։ Ապրիլին նավթի գների անկման հետևանքով կտրուկ նվազել են նաև դոլարով գումարները։ Բյուջեն այս տարվա համար ռուբլու միջին փոխարժեքը սահմանել է 96,5 ռուբլի/$, ինչը 14%-ով ցածր է ներկա փոխարժեքից։