ԱՄՆ-ի Քոնգրեսն ընդունել է Թրամփի «միասնական մեծ գեղեցիկ օրինագիծը»
ԱՄՆ-ի Ներկայացուցիչների պալատը, հետևելով Սենատին, ընդունել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի նախաձեռնությամբ մշակված պետական ծախսերի մասին օրինագիծը, որը նախատեսում է հարկերի կրճատում և պարտքի առաստաղի բարձրացում: Հանդիպումը հեռարձակվել է C-SPAN հեռուստաալիքով:
Օրինագծին աջակցել է 218 քոնգրեսական, 214-ը՝ դեմ: Փաստաթուղթը, որը Թրամփն անվանում է «միասնական մեծ գեղեցիկ օրինագիծ», նախատեսում է հարկերի և պետական ծախսերի զգալի կրճատում մի շարք ոլորտներում: Միևնույն ժամանակ, այն ենթադրում է պաշտպանության ծախսերի ավելացում, մասնավորապես՝ «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ստեղծման համար: Բացի այդ, այն ներառում է սահմանային վերահսկողության խստացման միջոցառումներ, ինչպես նաև նախատեսում է այս ոլորտում ծախսերի ավելացում:
Իլոն Մասկը, որը նախկինում Կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտի (DOGE) համակարգողն էր, բազմիցս կոշտ քննադատել է օրինագիծը, այդ թվում՝ այն պատճառով, որ այն նախատեսում է պարտքի առաստաղի բարձրացում 5 տրիլիոն դոլարով: ԱՄՆ-ի պետական պարտքն այժմ գերազանցում է 36 տրիլիոն դոլարը: Գործարարը նշել է, որ պատրաստ կլինի օգնություն ցուցաբերել այն հանրապետական օրենսդիրների հակառակորդներին, ովքեր կաջակցեն փաստաթղթին հաջորդ տարի կայանալիք Քոնգրեսի միջանկյալ ընտրություններում։
Հունիսի սկզբին ԱՄՆ-ի Քոնգրեսի բյուջետային գրասենյակը ներկայացրել է գնահատականներ, որոնց համաձայն՝ օրինագծով նախատեսված միջոցառումների իրականացումը կարող է հանգեցնել ԱՄՆ-ի բյուջեի դեֆիցիտի 2,4 տրիլիոն դոլարով աճի հաջորդ տասնամյակում։ Այս հաշվարկների համաձայն՝ բյուջեի եկամուտները 10 տարվա ընթացքում կնվազեն 3,6 տրիլիոն դոլարով։ Միևնույն ժամանակ, նույն ժամանակահատվածում ծախսերը, ինչպես կանխատեսվում է, կնվազեն 1,2 տրիլիոն դոլարով։