«Պուտինը հեռատես գործիչ է»․ Լավրովը՝ Պուտին-Մակրոն հեռախոսազրույցի մասին
«Իսկապես քաղաքավարի մարդը, հեռատես քաղաքական գործիչը չի հրաժարվում երկխոսությունից»,- ասել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը «Մոսկվա, Կրեմլ, Պուտին» հաղորդման հեղինակ Պավել Զարուբինի հետ հարցազրույցում՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի միջև հեռախոսազրույցը։
Դիտարկմանը, թե ինչո՞ւ է Կրեմլը, չնայած ամեն ինչին, պատասխանել Ֆրանսիայի նախագահի կոչին, Լավրովը պատասխանել է․ «Պատասխանը կայանում է այն սկզբունքներում, որոնցով առաջնորդվում է Ռուսաստանի նախագահը։ Իսկապես քաղաքավարի մարդ, հեռատես քաղաքական գործիչ, որը երբեք չի հրաժարվում երկխոսությունից՝ ինչ-որ օպորտունիստական, գաղափարախոսական բնազդների համար։ Այսքանը»։
Սերգեյ Լավրովը չի բացահայտել Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի նախագահների միջև զրույցի մանրամասները՝ հիշեցնելով, որ Կրեմլը մանրամասն խոսել է զրույցի հիմնական թեմաների մասին, և «մնացած ամեն ինչ դիվանագիտական ​​ավանդույթի հարց է»։
Վլադիմիր Պուտինի և Էմանուել Մակրոնի միջև հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հուլիսի 1-ին՝ ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ և տևել է ավելի քան երկու ժամ։