Սլովակիան կրկին արգելափակել է Ռուսաստանի դեմ ԵՄ նոր պատժամիջոցները
Սլովակիան, ԵՄ երկրների դեսպանների մակարդակով, կրկին արգելափակել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթի ընդունումը համայնքի կողմից: Այս մասին հայտնել է TASR լրատվական գործակալությունը:
ԵՄ-ում դիվանագիտական ​​աղբյուրների համաձայն, պատժամիջոցների 18-րդ փաթեթի ընդունման վերաբերյալ փոխզիջում կարող է լինել առաջիկա օրերին: Գործակալությունն ավելի վաղ հայտնել էր, որ Սլովակիան հուլիսի 4-ին Բրյուսելում դեսպանների մակարդակով արգելափակել է Ռուսաստանի դեմ նոր պատժամիջոցները:
Տեղական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Սլովակիայի կառավարությունը մտադիր է վետո դնել ԵՄ-ի կողմից Ռուսաստանի դեմ նոր հակառուսական պատժամիջոցների վրա, մինչև չլուծվի 2028 թվականի հունվարի 1-ից Եվրոհանձնաժողովի (ԵՀ) կողմից առաջարկված՝ Ռուսաստանից գազի ներմուծման արգելքի դեպքում հանրապետությանը փոխհատուցման և նրա համար բացասական հետևանքների նվազագույնի հասցնելու հարցը:
Սլովակիան կշարունակի խորհրդակցությունները ԵՀ-ի հետ էներգետիկ հումքի ստացման իրավիճակի վերաբերյալ՝ Ռուսաստանից ներմուծումից հրաժարվելու դեպքում: Ընթացիկ բանակցությունները, ինչպես նշել են սլովակյան լրատվամիջոցները, չեն վերացրել Բրատիսլավայի մտահոգությունները սեփական էներգետիկ անվտանգության վերաբերյալ: