Եվրոմիությունը նախատեսում է մեկ տարով կրճատել ռուսական գազից հրաժարվելու վերջնաժամկետը
Եվրոխորհրդարանն առաջարկում է արագացնել ռուսական գազի ներմուծման լիակատար արգելքը՝ այն 2028 թվականի հունվարից տեղափոխելով 2027 թվականի սկիզբ: Այս մասին հայտնել է Reuters-ը, որը վերանայել է փաստաթղթերի նախագծերը: Նախաձեռնությունը պատկանում է խորհրդարանի այն անդամներին, ովքեր ձգտում են ավելի կոշտ մոտեցման, քան հունիսին Եվրոհանձնաժողովի կողմից ներկայացված մոտեցումը, որն առաջարկում էր դադարեցնել գնումները 2028 թվականից: Արագացված հրաժարման կողմնակիցների թվում են խորհրդարանի ամենամեծ խմբակցության՝ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության և Կանաչների կուսակցության ներկայացուցիչները:
Վերջնաժամկետը 2027 թվականի հունվար հետաձգելուց բացի, գաղափարի հեղինակները նաև առաջարկում են պատժամիջոցներ սահմանել արգելքը խախտող եվրոպական ընկերությունների համար: Պատգամավոր Ինեզե Վայդերեի խոսքով, հնարավոր միջոցառումների թվում է էներգետիկ ռեսուրսների առևտրի լիցենզիաների չեղարկումը:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Reuters-ի, ԵՄ երկրների կառավարությունները զուսպ են և, հավանաբար, չեն աջակցի վերջնաժամկետի փոփոխմանը: Այնուամենայնիվ, խորհրդարանականները կարող են այս նախաձեռնությունն օգտագործել՝ որպես ճնշման գործիք բանակցությունների ընթացքում՝ փաստաթղթի վերջնական տարբերակում այլ փոփոխություններ կատարելու համար, նշում է գործակալությունը:
Եվրոպական խորհրդարանը, ինչպես սպասվում է, աշնանը կքվեարկի իր պաշտոնական դիրքորոշման ձևավորման հարցի շուրջ։ Դրանից հետո վերջնական որոշումը պետք է համաձայնեցվի ԵՄ Խորհրդի հետ, որտեղ այն պետք է ստանա որակյալ մեծամասնություն։ Սա բացառում է առանձին պետությունների կողմից այն արգելափակելու հնարավորությունը, մասնավորապես՝ Հունգարիայի և Սլովակիայի, որոնք դեռևս ռուսական գազ են գնում խողովակաշարի միջոցով և դեմ են համաեվրոպական արգելքին։
ԵՄ-ն խոստացել է հրաժարվել ռուսական գազից իր երկարատև կախվածությունից այն բանից հետո, երբ Վլադիմիր Պուտինը 2022 թվականին սկսեց Ուկրաինայում պատերազմը։ Լայնածավալ ներխուժումից առաջ Ռուսաստանը ապահովել է եվրոպական գազի ներմուծման մոտ 45%-ը։ 2024 թվականին, ինչպես գրում է Reuters-ը, այս բաժինը նվազել է մինչև 19%. մատակարարումներն իրականացվել են «Թուրքական հոսքով» և հեղուկացված բնական գազի տեսքով։ Մինչև 2025 թվականի վերջը Եվրոմիությունը նախատեսում է Ռուսաստանից գազի բաժինը կրճատել մինչև 13%։