Ռուսական PAZ-ը դադարեցրել է ավտոբուսների արտադրությունը
«Մաշ» լրատվական գործակալությունը հաղորդում է, որ փոքր և միջին չափի ավտոբուսների խոշորագույն ռուսական արտադրող Պավլովսկի ավտոբուսային գործարանը (PAZ) դադարեցրել է արտադրությունն առնվազն մինչև օգոստոսի 4-ը՝ վաճառքի կտրուկ անկման պատճառով։
Մինչ ավտոբուսների արտադրությունը դադարեցված է, Նիժնի Նովգորոդի մարզի Պավլովո քաղաքում գտնվող գործարանը կիրականացնի վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքներ։ Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ 2600 աշխատակից ուղարկվել է կորպորատիվ արձակուրդի։ Միևնույն ժամանակ, PAZ-ի մամուլի ծառայությունը RBC-ի հետ զրույցում նշել է, որ սա հուլիսի 21-ից օգոստոսի 3-ը նախատեսված ամառային վճարովի արձակուրդ է, և հարկադիր պարապուրդի մասին տեղեկատվությունը «կեղծ է»։
Lenta-ն, հղում անելով ընկերության մամուլի ծառայությանը, գրում է, որ արձակուրդի ընթացքում գործարանը կիրականացնի նախապատրաստական աշխատանքներ նոր Citymax 8 ավտոբուսի արտադրության համար, որը նախատեսվում է թողարկել այս տարի։ Արհեստանոցները նաև կարդիականացնեն սարքավորումները, կիրականացնեն սպասարկման և վերանորոգման աշխատանքներ։
2025 թվականի առաջին կեսին PAZ-ը բախվել է վաճառքի կտրուկ անկման։ Ըստ vz-nn.ru-ի կողմից մեջբերված Avtostat Info-ի՝ վաճառված ավտոբուսների քանակը վեց ամսվա ընթացքում նվազել է 56%-ով՝ հասնելով 1985 միավորի (2024 թվականի առաջին կեսին վաճառվել է 4503 միավոր): Հունիսին Պավլովսկի գործարանի վաճառքի ծավալը նվազել է 34%-ով՝ հասնելով 291 միավորի (անցյալ տարվա հունիսին՝ 441):
Տարվա առաջին վեց ամիսներին բոլոր հիմնական խաղացողները բախվել են պահանջարկի կտրուկ անկման. չինական Yutong-ի վաճառքը նվազել է 51%-ով՝ հասնելով 542 միավորի, LiAZ-ի վաճառքը՝ 74%-ով՝ հասնելով 378 միավորի, NEFAZ-ի վաճառքը՝ 73%-ով՝ հասնելով 246 միավորի, նշել են վերլուծաբանները:
Մինչ այդ, վաճառքի հետ կապված խնդիրների ֆոնին, KAMAZ-ը և GAZ-ը հայտարարել են օգոստոսից կրճատված աշխատանքային շաբաթվա անցնելու մասին: Սա հարկադիր միջոցառում է առևտրային տրանսպորտի շուկայում ճգնաժամի համատեքստում, բացատրել է Գորկու ավտոմոբիլային գործարանի մամուլի ծառայությունը: Նրանք հավելել են, որ 2025 թվականի առաջին կեսին միջին բեռնատար մեքենաների հատվածում վաճառքի անկումը կազմել է 40%, թեթև առևտրային մեքենաներինը՝ 30%, իսկ ավտոբուսներինը՝ 60%: