ԱՄՆ-ի Սենատը մինչև ամռան վերջ չի ընդունի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին օրինագիծ. The Hill
ԱՄՆ-ի Սենատը մինչև ամռան վերջ չի ընդունի նոր օրինագիծ, որը կխստացնի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները, այդ թվում՝ երրորդ երկրների նկատմամբ սահմանափակումներ սահմանելով։ Այս մասին ասվում է The Hill թերթում հրապարակված հոդվածում։
Ինչպես նշվում է հոդվածում, «հանրապետական սենատորները պատրաստվում են լքել Վաշինգթոնը՝ առանց Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների մասին լայնածավալ օրինագիծ ընդունելու»։ Սենատի աշխատանքային նստաշրջանն ավարտվում է օգոստոսի սկզբին։ Սենատորներն այս ամսվա ընթացքում կմեկնեն իրենց նահանգներ և սեպտեմբերի սկզբին կվերադառնան Վաշինգթոն՝ աշխատանքի։
Հուլիսի 8-ին Թրամփը հայտարարեց, որ «շատ վճռականորեն» քննարկում է վերոնշյալ օրինագիծը Քոնգրեսում ընդունելու համաձայնության հնարավորությունը։ Միևնույն ժամանակ, հուլիսի 14-ին ամերիկացի առաջնորդը հայտարարեց, որ Միացյալ Նահանգները Ռուսաստանի և նրա առևտրային գործընկերների վրա կսահմանի մոտ 100% ներմուծման մաքսատուրքեր, եթե Մոսկվան և Վաշինգթոնը 50 օրվա ընթացքում համաձայնության չգան Ուկրաինայի հարցի կարգավորման շուրջ։ Այնուհետև Թրամփը նաև պարզաբանել է, որ անիմաստ է համարում 500% մաքսատուրքեր սահմանելը Ռուսաստանի առևտրային գործընկեր երկրներից Միացյալ Նահանգներ ներմուծվող ապրանքների վրա, ինչպես նախատեսված է այս օրինագծով։ Հուլիսի 29-ին Թրամփը հայտարարեց, որ որոշել է վերոնշյալ 50-օրյա ժամկետը կրճատել մինչև 10 օր։