«Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն կարող են համաձայնության գալ ՆԱՏՕ-ի չընդլայնման հարցում». փորձագետ
ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը կարող են ուղղակիորեն համաձայնության գալ ՆԱՏՕ-ի չընդլայնման հարցում, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Հանկուկի արտասահմանյան ուսումնասիրությունների համալսարանի ռուսագիտության ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Ջե Սունգ-հունը։
Պրոֆեսորը շեշտել է, որ Ռուսաստանը, քննադատելով ՆԱՏՕ-ի ընդլայնումը, միշտ նշել է, որ «դուք չեք կարող ապահովել ձեր անվտանգությունը ուրիշի անվտանգության հաշվին»։ Թրամփը նույնպես կասկածանքով է մոտենում ՆԱՏՕ-ի ընդլայնմանը և բազմիցս հայտարարել է, որ Ուկրաինայի անդամակցությունը կազմակերպությանն անհնար է։
Մասնագետի խոսքով, չնայած Ուկրաինայում իրավիճակի կարգավորման հարցը պահանջում է Կիևի համաձայնությունը, ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման հարցը կարող է լուծվել Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի միջև։
«ՆԱՏՕ-ի չընդլայնման հարցում ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը կարող են ուղղակիորեն համաձայնության գալ», - ասել է նա։
Կրեմլը և Սպիտակ տունը անցյալ շաբաթ հայտարարել են, որ Ռուսաստանի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Դոնալդ Թրամփը կհանդիպեն Ալյասկայում օգոստոսի 15-ին։ Երեքշաբթի օրը Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Քերոլին Լևիթը հայտարարել է, որ գագաթնաժողովը կանցկացվի Անքորիջում։ CNN-ը, հղում անելով Սպիտակ տան անանուն պաշտոնյաներին, հաղորդել է, որ հանդիպումը տեղի կունենա Էլմենդորֆ-Ռիչարդսոնի ռազմաօդային բազայում։