Ռուսաստանի չորրորդ խոշոր նավթավերամշակման գործարանն է դադարեցրել աշխատանքը ԱԹՍ-ի հարվածի պատճառով
«Ռոսնեֆտ»-ի «Սիզրան» նավթավերամշակման գործարանը (Սամարայի մարզ) դադարեցրել է նավթի վերամշակումը օգոստոսի 15-ին անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) կողմից հարձակման ենթարկվելուց հետո, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով ոլորտի աղբյուրներին։
Գործակալության աղբյուրների համաձայն, հարձակումը վնասել է երկու հիմնական նավթավերամշակման բլոկներից մեկը՝ AVT-6-ը, որը կազմում է գործարանի հզորության 70%-ը (օրական 17,1 հազար տոննա)։
Վերանորոգումները կշարունակվեն առնվազն մինչև այս ամսվա վերջ։ Նրանց խոսքով, գործարանը կարող է փորձել գործարկել երկրորդ բլոկը (AVT-5)՝ օրական 7,1 հազար տոննա հզորությամբ։
«Սիզրան» նավթավերամշակման գործարանը, որի տարեկան հզորությունը 8,5 միլիոն տոննա է, դարձել է չորրորդ խոշոր նավթավերամշակման գործարանը, որը դադարեցրել է արտադրությունն անօդաչու թռչող սարքերի հարձակումների պատճառով։
«Ռոսնեֆտ»-ի Նովոկույբիշևսկի նավթավերամշակման գործարանն ամբողջությամբ դադարեցրել է վառելիքի արտադրությունը օգոստոսի 2-ին, Սարատովի նավթավերամշակման գործարանը՝ օգոստոսի 11-ին։ Օգոստոսի 15-ին հայտնի դարձավ, որ «Լուկոյլ»-ի Վոլգոգրադի նավթավերամշակման գործարանը, որը Ռուսաստանի հարավում ամենամեծն է և երկրի 10 լավագույններից մեկը, դադարեցրել է նավթի ընդունումը։
Բացի այդ, օգոստոսի 2-ից Ռյազանի նավթավերամշակման գործարանը, որը «Ռոսնեֆտ»-ի ամենամեծն է և վառելիք է մատակարարում Մոսկվայի մարզին, դադարեցրել է իր հզորության կեսը։ Սլավյանսկի և Աֆիպսկի նավթավերամշակման գործարանները նույնպես ենթարկվել են անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման։
Լիովին կանգնեցված նավթավերամշակման գործարանների ընդհանուր հզորությունը, ըստ The Moscow Times-ի, կազմում է 38,3 միլիոն տոննա, որը կազմում է Ռուսաստանում անցյալ տարի նավթավերամշակման ընդհանուր ծավալի 14%-ը (267 միլիոն տոննա, ըստ Reuters-ի)։