ԱՄՆ-ն 50 տոկոսի չափ մաքսատուրքեր է սահմանել Հնդկաստանի նկատմամբ՝ ռուսական նավթ գնելու պատճառով
ԱՄՆ-ն 50 տոկոսի չափ մաքսատուրքեր է սահմանել Հնդկաստանի նկատմամբ։ Մաքսատուրքերի դրույքաչափերի բարձրացումը ԱՄՆ իշխանությունները հիմնավորել են Հնդկաստանի կողմից ռուսական նավթի գնումներով։ Կողմերը բանակցությունների հինգ փուլ են անցկացրել, սակայն ապարդյուն, հայտնում են լրատվամիջոցները։
Հնդկաստանի կառավարությունը չի ակնկալում, որ միջոցառումները շուտով կմեղմացվեն, «Reuters»-ին հայտնել է Հնդկաստանի առևտրի նախարարության աղբյուրը։
Ըստ աղբյուրի՝ իշխանությունները կօգնեն մաքսատուրքերից տուժած արտահանողներին և կխրախուսեն նրանց արտահանման հոսքերը դեպի Չինաստանի, Լատինական Ամերիկայի և Մերձավոր Արևելքի շուկաներ ուղղորդելը։