Ռուսաստանի միջազգային պահուստները մեկ շաբաթում նվազել են 3.7 միլիարդ դոլարով
Ռուսաստանի բանկի տվյալներով՝ 2025 թվականի օգոստոսի 22-ի դրությամբ Ռուսաստանի միջազգային պահուստները կազմել են 682.8 միլիարդ դոլար՝ մեկ շաբաթում նվազելով 3.7 միլիարդ դոլարով։
«Միջազգային պահուստները 2025 թվականի օգոստոսի 22-ի օրվա վերջի դրությամբ կազմել են 682.8 միլիարդ դոլար՝ մեկ շաբաթում նվազելով 3.7 միլիարդ դոլարով կամ 0.5%-ով, հիմնականում բացասական վերագնահատման պատճառով», - ասվում է կարգավորող մարմնի հայտարարության մեջ։
Օգոստոսի 15-ի դրությամբ պահուստների ծավալը կազմել է 686.5 միլիարդ դոլար։
Միջազգային պահուստները, որոնք Ռուսաստանի բանկի և Ռուսաստանի կառավարության կողմից պահվող բարձր իրացվելի արտասահմանյան ակտիվներ են, բաղկացած են արտարժույթային միջոցներից, հատուկ փոխառության իրավունքներից, Արժույթի միջազգային հիմնադրամում պահուստային դիրքից և դրամական ոսկուց։ Ուկրաինայում Ռուսաստանի հատուկ գործողությունների սկսվելուց հետո արևմտյան երկրները պատժամիջոցներ են կիրառել Ռուսաստանի բանկի դեմ։ Ռուսաստանի Դաշնության ոսկու և արտարժույթի պահուստների սառեցումից բացի, արգելվել են Կենտրոնական բանկի պահուստների և ակտիվների կառավարման հետ կապված բոլոր գործողությունները, ինչպես նաև Կենտրոնական բանկի անունից կամ նրա հանձնարարությամբ գործող ցանկացած իրավաբանական անձի, կազմակերպության կամ մարմնի հետ գործողությունները։